Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arka przewiduje zmienność i tworzy nowe produkty

0
Podziel się:

BZ WBK AIB TFI spodziewa się, że rynek akcji będzie podlegał dużej zmienności. Dlatego uruchamia nowe fundusze.

Arka przewiduje zmienność i tworzy nowe produkty
(EPA/PAP)
bFeFWBZx

BZ WBK AIB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych spodziewa się, że rynek akcji będzie podlegał dużej zmienności, a wzrost wartości indeksu WIG w całym 2008 roku zamknie się w przedziale od -10 proc. do +10 procent.

TFI prognozuje wzrost PKB na poziomie ok. 5,5% w 2008 roku i umiarkowany wzrost inflacji w I połowie roku, poinformowali przedstawiciele spółki w poniedziałek.

BZ WBK AIB TFI prognozuje, że w tym roku zarówno globalne, jak i polski rynek akcji nadal będzie podlegał dużej zmienności, a WIG na koniec roku wyniesie ok. 51-61 tys. pkt.

bFeFWBZz

- _ Stopa zwrotu WIG od grudnia 2007 do grudnia 2008 zamknie się w przedziale od ok. -10% do +10%. Obecnie jesteśmy poniżej -10%. Prognozujemy, że rentowność obligacji wyniesie 5-6%, a rentowność instrumentów rynku pieniężnego to 5,5% _ - powiedział Piotr Przedwojski, zarządzający funduszami BZ WBK AIB TFI, podczas konferencji prasowej.

TFI prognozuje, że stopa zwrotu w okresie 5-letnim dla WIG wyniesie 58%, dla węgierskiego BUX 60%, dla czeskiego PX sięgnie 63%, zaś największe stopu zwrotu zanotują turecki ISE -73% oraz austriacki ATX -88%, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem tych rynków.

- _ Nie spodziewamy się żadnej katastrofy. Wzrost PKB w Polsce będzie wyższy niż 5% dzięki silnej konsumpcji, rosnącym inwestycjom przedsiębiorstw, również tych, które finansowane są ze środków UE. Spodziewamy się też utrzymania wzrostu gospodarczego w Niemczech i większości krajów Unii _ - powiedział Przedwojski.

- _ Trochę niepokoi nas inflacja, mimo, że przeciwdziała jej mocniejsza złotówka, ale wzmaga ją dalszy wzrost płac _ - dodał.

bFeFWBZF

W 2007 roku najwyższą stopę zwrotu w okresie 12 miesięcy osiągnął fundusz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO (26,5%), Arka BZ WBK Akcji FIO (15,5%), Arka BZ WBK Funduszy Akcji Zagranicznych FIO (11,9%). Najniższą stopę zwrotu w tym okresie zanotował fundusz Arka BZ WBK Obligacji Europejskich FIO (3,3%).

- _ Od kilku lat nasze wyniki to efekt konsekwentnie realizowanej strategii wysokiego zaangażowania w akcje, inwestowania w spółki, których wartość jest niedoszacowana, posiadające dobry zarząd i wiarygodną strategię rozwoju oraz wysokiego duration portfeli obligacji w okresach spadku stóp procentowych _ - powiedział prezes BZ WBK AIB TFI Krzysztof Samotij.

Dodał, że strategia na 2007 roku opierała się na niskim udziale małych i średnich spółek w aktywach na rzecz dużego udziału spółek zagranicznych, co powodowało, że sytuacja na rynku kapitałowym miała mniejsze znaczenie dla wyników inwestycyjnych.

W poniedziałek, 25 lutego, TFI uruchomiło wielowalutowy otwarty fundusz akcji Arka BZ WBK Energii. Fundusz co najmniej 66% swoich aktywów inwestuje w akcje firm z sektora energetycznego. Aktywa funduszu są inwestowane na światowych rynkach oraz w spółki notowane na GPW.

bFeFWBZG

- _ Spodziewamy się przyspieszenia wzrostu popytu na energię. Prawie 75% tego popytu jest generowanego przez kraje rozwijające się Indie i Chiny. Dodatkowo mamy też do czynienia z wysokimi cenami ropy, mocno niedoinwestowany jest przesył _ - powiedział Przedwojski.

Fundusz Arka BZ WBK Energii inwestuje w takich branżach, jak m.in. poszukiwanie, wydobycie, przetwarzanie surowców energetycznych, produkcja, dystrybucja, transmisja, eksport lub import energii, eksploatacja i serwis infrastruktury energetycznej. Fundusz będzie też inwestował w firmy działające w sektorze alternatywnych źródeł energii wytwarzanej z wiatru, biomasy i promieniowania słonecznego.

W I połowie roku BZ WBK AIB TFI wprowadzi do oferty fundusze zamknięte: Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ oraz Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ. W maju natomiast ruszy fundusz parasolowy dla zamożnych klientów, gdzie minimalna wartość wpłaty to 250 tys. zł.

Aktywa funduszy zarządzanych przez BZ WBK AIB TFI w 2007 roku wzrosły w skali roku o 5,4 mld zł (32%) do 22,63 mld zł.

bFeFWCaa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)