Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Asseco SEE kupiło tureckie akcje ITD i EST

0
Podziel się

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) kupiła akcje w tureckich spółkach ITD Iletisim Teknoloji Danismanlik oraz EST Elektronik Sanal za gotówkę i akcje ASEE.

Asseco SEE kupiło tureckie akcje ITD i EST
bEhrQZFh

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) kupiła akcje w tureckich spółkach ITD Iletisim Teknoloji Danismanlik oraz EST Elektronik Sanal za gotówkę i akcje ASEE.

_ W dniu 30 lipca 2010 r. została zawarta umowa na podstawie której ASEE zakupiło 99,662 proc. akcji w ITD Iletisim Teknoloji Danismanlik Ticaret A.S. z siedzibą w Istambule i 99,997 proc. akcji w spółce córce ITD, EST Elektronik Sanal Ticaret ve Bilisim Hizmetleri A.S. z siedzibą w Istambule _ – czytamy w komunikacie.

ASEE podało, że 70,6191 proc. akcji ITD zostało nabytych w ramach transakcji gotówkowej za łączna kwotę nie przekraczającą 6,1 mln EUR. Pozostałe 29,0429 proc. akcji ITD zostało nabytych w zamian za nowo wyemitowane 837 472 akcje ASEE. W związku z tym część akcjonariuszy ITD zostanie akcjonariuszami ASEE.

bEhrQZFj

Z kolei 99.997 proc. akcji EST zostało nabytych w ramach transakcji gotówkowej za łączną kwotę nie przekraczającą 2,5 mln EUR. Ponadto ASEE jest zobowiązana w przyszłości do wypłaty akcjonariuszom EST dodatkowych rat gotówkowych i / lub emisji na rzecz akcjonariuszy EST akcji ASEE po osiągnięciu określonych poziomów zysku netto w 2010 oraz w 2011 co jest opisane w umowie zakupu akcji.

Cały zakup akcji ITD i akcji EST został sfinansowany ze środków własnych ASEE.

ITD jest jedną z wiodących firm w Turcji specjalizujących się w automatyzacji usług głosowych. ITD ma spółkę zależną w Polsce (ITD Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie). Lista kluczowych klientów ITD zawiera największe firmy w sektorze bankowym (57 proc. wszystkich tureckich Banków to klienci ITD, którzy posiadają 95 proc. rynku mierzonego aktywami), ubezpieczeń, sektora telekomunikacyjnego oraz handlu detalicznego. ITD zatrudnia 68 osób. W 2009 roku ITD osiągnęło przychody w wysokości 7,9 mln EUR i zysk netto na poziomie 0,7 mln EUR (liczone wg średnich kursów za 2009 rok).

EST jest głównym dostawcą w Turcji serwisu i systemu do rozliczania internetowych płatności przy użyciu kart kredytowych (independent payment gateway). Większość banków tureckich, które świadczą usługi w zakresie elektronicznego handlu korzysta z jednego lub więcej rozwiązań, systemów oraz usług firmy EST. EST zatrudnia 27 osób. W 2009 roku firma przy obrotach wynoszących 1,9 mln EUR wypracowała 0,2 mln EUR zysku netto (liczone wg średnich kursów za 2009 rok).
_ _

bEhrQZFp

_ Nabycie spółki ITD oraz EST jest kontynuacją budowy mocnej grupy regionalnej ASEE działającej w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii a teraz również w Turcji _ – głosi komunikat.

W połowie maja ASEE zapowiadało, że może na przełomie II i III kwartału przejąć firmę IT działającą na Chorwacji, i spółka prowadzi też rozmowy dotyczące przejąć w Turcji i na Słowenii.

Firma informowała wtedy że posiada około 12 mln euro wolnych środków, a cała grupa ma około 24 mln euro.

ASEE miała 8,17 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 8,44 mln zł zysku rok wcześniej.

bEhrQZFq

Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 9,62 mln zł wobec 16,58 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 92,30 mln zł wobec 114,63 mln zł rok wcześniej.

W I kwartale spółka generowała 38 proc. swoich przychodów w Rumunii, 26 proc. w Serbii a 22 proc. w Macedonii. Największy pozytywny wpływ na EBIT miały jednak operacje w Macedonii.

W tym okresie największy udział w przychodach spółki miała integracja (57 proc.). Z sektorze bankowym spółka generowała 23 proc. przychodów, w sektorze rozwiązań mobilnych 6 proc., a rozwiązań kartowych - 14 procent. Największy udział w zysku operacyjnym miał sektor rozwiązań dla bankowości.

bEhrQZFr
bEhrQZFK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)