Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Auchan musi zwrócić firmie Redan prawie milion złotych

0
Podziel się

Taką decyzję wydał dziś sąd najwyższy.

Auchan musi zwrócić firmie Redan prawie milion złotych
(Redan)
bEqoNrgB

Prawie milion złotych niedozwolonych premii i opłat logistycznych będzie musiała zwrócić sieć hipermarketów Auchan łódzkiej firmie odzieżowej Redan - wynika z dzisiejszego wyroku Sądu Najwyższego.

Postanowienia dotyczące tzw. premii pieniężnych i opłat logistycznych były zawarte w umowie, którą Auchan zawarł z łódzką spółką. Premie były skonstruowane jako rodzaj rabatów posprzedażowych, udzielanych przez spółkę Redan w sytuacji, gdy została przekroczona określona w umowie wielkość sprzedaży tekstyliów oferowanych przez nią w sieci Auchan.

Spółka Redan zobowiązała się też w umowie do dostarczania całości zamówionych partii towarów do centralnego magazynu Auchan, skąd tekstylia były rozwożone do poszczególnych hipermarketów. Za tę usługę Auchan pobierał z kolei opłaty logistyczne.

bEqoNrgD

Redan wytoczyła spółce Auchan proces o zwrot premii i opłat logistycznych na blisko miliona złotych. Firma stwierdziła, że są niezgodne z prawem, ponieważ naruszają art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który zakazuje obciążania dostawców jakimikolwiek opłatami za samo tylko przyjęcie towaru do sprzedaży. To czyn nieuczciwej konkurencji, polegający na utrudnianiu innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Definicja marży handlowej jest zawarta w ustawie o cenach.

Auchan przegrał proces we wszystkich instancjach. Najpierw sąd I instancji zasądził na rzecz spółki Redan żądany przez nią milion złotych wraz z odsetkami. Sąd II instancji tylko nieznacznie zmienił ten wyrok, zmniejszając jedynie kwotę należnych odsetek. Skargę kasacyjną Auchan oddalił dziś także Sąd Najwyższy.

_ - Ustawodawca zastrzegł wyraźnie - innych należności niż marże nie wolno pobierać _ - powiedział na wstępie uzasadnienia sędzia Grzegorz Misiurek. Zastrzegł, że SN nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy dane świadczenie lub rabat może być potraktowane jako niedozwolone. Należy je oceniać w każdym wypadku indywidualnie, decyduje bowiem nie nazwa danego świadczenia, ale jej natura i cel stron umowy, w której takie świadczenie przyznano - wyjaśnił sędzia.

SN zwrócił uwagę, że premie udzielane przez Redan spółce Auchan miały być naliczane po przekroczeniu wartości 10 tys. zł obrotu.

bEqoNrgJ

_ - To kwota symboliczna, biorąc pod uwagę rozmiar obrotów liczony w milionach złotych, można więc uznać, że takie postanowienie miało na celu obejście przepisów zakazujących wprowadzania dodatkowych opłat _ - powiedział sędzia Misiurek.

Podobnie SN wypowiedział się o opłatach logistycznych - stwierdził, że i w tym wypadku mamy do czynienia z niedozwolonymi świadczeniami. Przyznał tym samym rację sądom I i II instancji, które uznały, że dostawa towaru jest elementem umowy sprzedaży, a sposób wysyłki towarów do sklepów jest wewnętrzną sprawą sieci handlowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki Redan za sierpień. Rentowność się zwiększa Przychody grupy były o 12 procent wyższe, niż w sierpniu ubiegłego roku.
Oto branże, które najwięcej wydają na reklamę Pomimo kryzysu firmy nie szczędzą pieniędzy na marketing. Zobacz, kto wydaje najwięcej.
Zainwestowali w Polsce 14 mld euro Skandynawskie firmy zainwestowały w naszym kraju ponad 14 mld euro, co stanowi około 10 procent wszystkich zagranicznych środków, jakie napłynęły do Polski od 1990 roku.
bEqoNrhe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)