Notowania

millennium
26-11-2004 (09:34)

Bank Millennium sprzeda Eureko akcje PZU

Bank Millennium chce sprzedać akcje PZU, a nabywcą zostanie prawdopodobnie grupa Eureko. Wartość 10 proc. akcji należących do banku szacowana jest na 1,4-1,6 mld zł - podała "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz

Bank Millennium chce sprzedać akcje PZU, a nabywcą zostanie prawdopodobnie grupa Eureko. Wartość 10 proc. akcji należących do banku szacowana jest na 1,4-1,6 mld zł - podała w piątek "Rzeczpospolita".

Według dziennika na początku tygodnia przedstawiciele BCP - inwestor strategiczny Banku Millennium - i Eureko spotkali się aby rozmawiać na temat sprzedaży akcji PZU.

Analitycy szacują, że pakiet akcji PZU należący do Millennium jest wart 1,4 mld zł, zaś zgodnie z porozumieniem, jakie bank zawarł rok temu z BCP, wartość tych akcji wyceniono na 1,6 mld zł.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Eureko jest w sporze z polskim rządem, dotyczącym właściwej ochrony inwestycji Eureko w Polsce.

Minister Skarbu Państwa Jacek Socha w środę przedstawił do konsultacji rządowi i politykom propozycję ugody wynegocjowanej z Eureko w sprawie sporu o PZU.

Szef resortu skarbu państwa powiedział, że trzeba opracować formalną umowę i zobaczyć czy rząd będzie w stanie ją przyjąć, a następnie podpisać.

Jak napisał dziennik ugoda przewiduje, że Eureko zrezygnuje z obiecanego dodatkowego pakietu akcji w zamian za jak najszybsze wprowadzenie PZU na giełdę. Eureko ma również zobowiązać się do ograniczenia sprzedaży akcji ubezpieczyciela w najbliższych latach.

Zawarty w 2001 roku aneks do umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU, Eureko będzie mogło dokupić 21 proc. akcji spółki. Jednak w 2002 roku rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU.

W Londynie trwa postępowanie arbitrażowe z powództwa Eureko przeciwko Skarbowi Państwa. Eureko uważa, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

Jeśli nie dojdzie do kompromisu między rządem polskim a Eureko, wtedy wynik postępowania arbitrażowego może być znany na przełomie 2004 i 2005 roku.

Tagi: millennium, pzu, eureko, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz