Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Pocztowy podał prognozy dotyczące zysków

0
Podziel się:

- Drugie półrocze jest zawsze lepsze w bankowości, ale oczekiwany jest spadek stóp procentowych - powiedział prezes Tomasz Bogus.

Bank Pocztowy podał prognozy dotyczące zysków
(peepo/iStockphoto)
bEEozDTp

Bank Pocztowy liczy, że w drugiej połowie 2014 roku jego zysk wyniesie co najmniej 22 mln złotych. Do końca 2014 roku wskaźnik kosztów do dochodów spadnie w okolice 60 procent, a marża odsetkowa wzrośnie do około 3,9 procent.

Bank podał, że w pierwszej połowie 2014 roku jego zysk netto wyniósł 22,1 mln zł, czyli był o 143 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wskaźnik ROE wynosi 11 proc., a marża odsetkowa 3,8 proc.

_ - Drugie półrocze jest zawsze lepsze w bankowości, ale oczekiwany jest spadek stóp procentowych. Plan jest taki, by wyniki były co najmniej takie jak w I półroczu, ale czy uda się osiągnąć 50 mln zł, to bym nie przesądzał _ - powiedział na konferencji Tomasz Bogus, prezes banku.

bEEozDTr

_ - Było to rekordowe półrocze dla banku. Marża odsetkowa to jeden z elementów, dzięki któremu udało się zrealizować takie wyniki. Poprawę marży zawdzięczamy wzrostowi udziałów kredytów wyżej rentownych i jest to wynik świadomie przyjętej strategii _ – dodał.

Michał Sobiech, członek zarządu banku poinformował, że marża odsetkowa do końca roku może wzrosnąć do poziomu ok. 3,9 proc.

Dochody banku w I połowie 2014 roku wyniosły 168,7 mln zł, czyli wzrosły 22 proc. rdr._ - Liczymy, że drugie półrocze będzie lepsze _ - powiedział Bogus.

Koszty rdr wzrosły o 3,8 proc. do 112,8 mln zł. Wskaźnik kosztów do dochodów wynosi 66,4 proc.

bEEozDTx

_ - Zgodnie ze strategią chcemy zejść poniżej 60 proc. do 2017 roku. Myślę, że do granicy 60 proc. powinniśmy się zbliżyć do końca tego roku _ - powiedział Bogus.

Bank Pocztowy w strategii do 2017 roku planował wzrost ROE do 15 proc., spadek wskaźnika kosztów do dochodów do 60 proc.

Portfel kredytowy banku pod koniec 2014 roku wynosił 5,27 mld zł, czyli wzrósł 9 proc. rdr., w tym segment detaliczny wzrósł 14 proc. rdr, a instytucjonalny spadł o 7 proc. Depozyty banku w I połowie 2014 roku wynosiły 5,53 mld zł, czyli wzrosły 6 proc. rdr.

Bank podał, że od początku roku zamknął 191 tys. kont, w tym ponad 90 proc. nieaktywnych.

bEEozDTy

_ - Wyczyściliśmy historyczną bazę nieaktywnych kont. Liczba klientów banku spadła o 20 tys _ – powiedział Szymon Midera, wiceprezes banku.

W strukturze portfela kredytowego banku kredyty konsumpcyjne mają 30 proc. udział.

_ - W perspektywie strategii chcemy dojść do udziału ok. 50 proc. kredytów konsumpcyjnych w kredytach ogółem _ – powiedział Midera.

Bank zaplanował w strategii, że do końca 2017 roku będzie miał 1,5 mln rachunków. W poniedziałek bank poinformował o przedstawieniu nowej oferty kont osobistych.

bEEozDTz

_ - Postanowiliśmy dokonać zmian w ofercie rachunków. Oferujmy rachunek darmowy i dajemy tę korzyść na zawsze. Dzięki zmianom w ofercie chcemy pozyskać około 1 mln nowych klientów _ - powiedział Midera.

Przedstawiciele banku poinformowali, że do końca roku bank będzie chciał przeprowadzić emisję najprawdopodobniej 5-letnich obligacji o wartości 100-200 mln zł.

bEEozDTS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)