Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barlinek planuje przejąć rumuńską spółkę

0
Podziel się:

Producent naturalnych podłóg drewnianych Barlinek planuje w ciągu kilku miesięcy przejąć średniej wielkości producenta podług drewnianych w regionie Europy Wschodniej i Środkowej.

Barlinek planuje przejąć rumuńską spółkę

Producent naturalnych podłóg drewnianych Barlinek planuje w ciągu kilku miesięcy przejąć średniej wielkości producenta podług drewnianych w regionie Europy Wschodniej i Środkowej.

"Już wcześniej informowaliśmy, że Barlinek jest zainteresowany ekspansją zagraniczną, obejmującą obszar Europy Wschodniej i Środkowej. Prowadzimy w tej chwili rozmowy, które mogą doprowadzić w ciągu kilku miesięcy do przejęcia jednego z średniej wielkości europejskich producentów podług drewnianych. Rozmowy są w środkowej fazie" - powiedział szef rady nadzorczej spółki Mariusz Gromek w wywiadzie dla telewizji TVN CNBC Biznes.

Z jego słów wynika, że Barlinek interesuje się spółką prowadzącą działalność m.in. w Rumunii.

_ Barlinek powołał niedawno spółkę w Norwegii, ma także spółkę w Niemczech. "Nie przewidujemy w Europie Zachodniej - i to mogę powiedzieć na 100% - w najbliższych latach żadnych inwestycji" - zadeklarował jednak Gromek. _Do końca października Barlinek poinformuje, co będzie produkować czwarta z planowanych fabryk spółki na gruncie w mieście Czerepowiec w północnej Rosji. Wszystkie cztery fabryki mają zostać uruchomione w 2009 roku.

"W roku 2009 przewidujemy późną wiosną otwarcie co najmniej czterech fabryk zlokalizowanych w jednym kompleksie, w Czerepowcu, czyli fabryki deski, fabryki listew, fabryki peletu i tej czwartej, która niech na razie pozostanie naszą tajemnicą. Może to być coś podobnego do płyty MDF" - powiedział Gromek dodając, że spółka szuka kolejnych lokalizacji w Rosji.

_ Na początku miesiąca Barlinek podał, że jego spółka zależna, Barlinek RUS, zakupiła w rosyjskim mieście grunt o powierzchni 33,6 ha. Jak wówczas podano, ma tu powstać fabryka o wydajności ok. 2 mln m kw. deski podłogowej rocznie, a także wydział produkcji listew o wydajności 4 mln mb. listew rocznie oraz zakład budowy peletu o zdolnościach wytwórczych 36 tys. ton peletu (paliwa ekologicznego) rocznie. Spółka mówiła też o czwartym projekcie, który miał być zrealizowany na tym gruncie. _Jak powiedział Gromek, w czwartek odbędzie się oficjalne otwarcie fabryki Barlinka w Winnicy na Ukrainie. Testowa produkcja jest tu realizowana od sierpnia.

Barlinek podawał wcześniej, że w 2008 roku, dzięki uruchomieniu pierwszej zagranicznej fabryki na Ukrainie, moce produkcyjne grupy wzrosną do ponad 8 mln m. kw. podłóg rocznie.

Głównym akcjonariuszem Barlinka jest Michał Sołowow, który kontroluje 68,01% akcji (z czego 51,48% akcji w sposób bezpośredni, a 16,53% akcji poprzez spółkę Barcocapital Investment Limited).

W połowie sierpnia Barlinek obniżył 14 sierpnia prognozę finansową na 2007 rok. Skonsolidowany zysk netto ma wynieść 65,4 mln zł wobec poprzednio planowanych 85,1 mln zł. Przewidywania co do wielkości przychodów obniżono do 510,5 mln zł z 551,5 mln zł. Przyczyną jest mocniejsze, niż zakładano na początku roku, umocnienie złotego. Przychody z eksportu stanowią 70% sprzedaży spółki.

W I połowie 2007 roku grupa miała 26,42 mln zł zysku wobec 14,00 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 229,18 mln zł wobec 155,34 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)