Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie rajd Świętego Mikołaja? Oto prognozy analityków

0
Podziel się:

Eksperci prognozują poziom WIG-u 20 na koniec roku oraz typują 12 spółek, które powinny zaskoczyć swoją siłą.

Będzie rajd Świętego Mikołaja? Oto prognozy analityków
(PAP/EPA)

W tym roku inwestorzy giełdowi powinni mieć powody do zadowolenia. Główne indeksy wzrosły już po kilkanaście procent, a według większości ekspertów tegoroczny rajd Świętego Mikołaja sprawi, że na koniec roku będą jeszcze wyżej. Co ważniejsze, ich zdaniem indeks największych spółek zdoła sforsować barierę, która od ponad roku nie pozwalała na mocniejszy ruch w górę.

Zmniejszające się obawy o przyszłość Hiszpanii, czy Włoch oraz osiągnięcie porozumienia w sprawie pomocy finansowej dla Grecji, to sprawy, które w ostatnim czasie zachęcały giełdowych graczy do kupowania akcji. W centrum uwagi w ostatnich dniach była przede wszystkim ostatnia z wymienionych kwestii.

Po dwóch wcześniejszych spotkaniach Eurogrupy, w ubiegłym tygodniu w końcu udało porozumieć się w sprawie zwiększenia transzy pomocowej do 43,7 miliarda euro. Uzgodniono także szereg rozwiązań, które mają pomóc przygniecionemu długami krajowi ograniczyć zadłużenie do 124 proc. PKB w 2020 roku.

To sprawiło, że listopad na GPW był bardzo udany. Najbardziej prestiżowy indeks warszawskiej giełdy - WIG20 - powoli, aczkolwiek sukcesywnie piął się w górę, dzięki czemu miesiąc zdołał zakończyć na 4,5-proc. plusie. W skali całego roku poszedł w górę już o niemal 13 procent. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 11 miesięcy, jeszcze lepiej wypadły indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz, jak w tym roku radzą sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie spokojniej, a USA nad klifem

O ile sytuacja na Starym Kontynencie w ostatnim czasie lekko się wyklarowała, to inwestorów przed mocniejszymi zakupami na światowych rynkach akcji wciąż może powstrzymywać kwestia potencjalnego klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. W bardzo dużym uproszczeniu można zdefiniować go jako połączenie drastycznych cięć wydatków rządowych i jednoczesne podwyżki podatków.

Zgodnie z ubiegłorocznymi ustaleniami, dojdzie do niego już w przyszłym roku, jeśli wcześniej politycy nie dogadają się w sprawie sposobów redukcji deficytu budżetowego. Temat jest o tyle istotny, że w konsekwencji klifu fiskalnego Stany Zjednoczone ponownie mogą znaleźć się w recesji. Najczarniejsze scenariusze zakładają, że w jego następstwie USA może czekać nawet kilkuprocentowy spadek PKB.

Analitycy, z którymi rozmawiał Money.pl, spodziewają się jednak pozytywnych rozstrzygnięć. Rynkowych ekspertów zapytaliśmy zatem, jakie wydarzenia - poza potencjalnym klifem fiskalnym w Stanach Zjednoczonych - będą w grudniu istotne dla giełdowych graczy.

Punktują oni przede wszystkim dane z rynku pracy w USA (7 grudnia), publikację projekcji makroekonomicznych przez Fed (12 grudnia) oraz posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (4-5 i 18 grudnia) i dzień wygasania kontraktów terminowych (21 grudnia). Ich zdaniem warto także pilnie śledzić sytuację na Bliskim Wschodzie.

Będzie rajd Świętego Mikołaja? - _ W związku z prawdopodobnym rozwiązaniem problemu klifu fiskalnego oraz perspektywą dalszych obniżek stóp procentowych można oczekiwać pozytywnej reakcji giełd. Mając na uwadze perspektywę płytkiej recesji jestem umiarkowanym optymistą i obstawiam niewielkie 5-procentowe wzrosty _ - prognozuje Krzysztof Kozieł, analityk BM BGŻ.

Umiarkowanymi optymistami jest również większość analityków instytucji finansowych, z którymi rozmawiał Money.pl. Żaden nie prognozuje gwałtownej zwyżki WIG20, ale niemal wszyscy uważają, że indeks zdoła sforsować linię 2.450 punktów. To poziom, którego bliskość skutecznie studzi zapędy kupujących od września ubiegłego roku. Jego przebicie może otworzyć drogę do większych wzrostów w dłuższym niż miesiąc terminie.

Prognozy dla WIG20 na koniec 2012 roku
Analityk Instytucja Prognoza
Łukasz Bugaj DM BOŚ 2.400 pkt
Krzysztof Kozieł BM BGŻ 2.542 pkt
Maciej Krefta Millennium DM 2.530-2.550 pkt
Łukasz Rosiński Infinity8 2.550 pkt
Mirosław Saj BM DnB Nord 2.500 pkt*

źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków

  • _ spodziewałbym się maksimów raczej w połowie grudnia niż na koniec roku _

- _ Ewentualnym wzrostom nie dawałbym dużego zasięgu. Aktualnie indeks blue chipów znajduje się w okolicach górnego ograniczenia kilkusetpunktowego przedziału, w którym utrzymuje się od ponad roku. O jego pokonanie będzie trudno - _uważa Łukasz Bugaj z DM BOŚ, autor najbardziej pesymistycznej prognozy. Jego zdaniem WIG20 rok zakończy na poziomach zbliżonych do tych, na których znajduje się obecnie.

Co dalej z mniejszymi spółkami?

Większość analityków jest zdania, że w najbliższym czasie warto coraz dokładniej przyglądać się także _ średniakom _ i _ maluchom _. - _ Wzrost kursów akcji związany z rajdem Świętego Mikołaja powinien objąć także te małe i średnie spółki, które zostały zbyt mocno przecenione lub których wyniki ulegają poprawie _ - uważa Maciej Krefta, analityk Millennium DM.

- _ Małe i średnie spółki mogą sobie lepiej radzić, gdyż nie mają takich technicznych ograniczeń jak duże. Ponadto łatwiej jest funduszom podciągać wyceny mniejszych spółek, gdzie brakuje kapitału zagranicznego, niż tych dużych, gdzie udział inwestorów zagranicznych jest znaczny _ - zauważa Łukasz Bugaj z DM BOŚ.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m214637.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/raporty/artykul/zloty;przed;koncem;roku;jeszcze;sie;umocni;zobacz;o;ile,96,0,1193824.html) *Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile * Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę? Podobnego zdania jest także Krzysztof Kozieł. Analityk Biura Maklerskiego BGŻ zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: _ Perspektywa spowolnienia może działać negatywnie przede wszystkim na sektor bankowy, który _ stanowi dużą część _ w indeksie blue chipów. W mojej ocenie średniaki i maluchy mogę się zachowywać lepiej w krótkim terminie. _

Osobno wzrostowy potencjał średnich i małych spółek rozpatruje Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8. - m_ WIG40 w perspektywie 3 oraz 5 miesięcy i roku zachowuje się lepiej niż WIG20. Jedynie sWIG80 ostatnio wyraźnie odstaje od głównego indeksu. Zakładamy, że w najbliższym czasie ta zależność się nie zmieni _ - uważa.

Na siłę mWIG40 względem indeksu blue chipów zwraca także uwagę Mirosław Saj z Biura Maklerskiego DnB Nord: _ - Powinna się ona utrzymać. Struktura spółek z mWIG40, głównie chemia i spółki o niezłej kondycji finansowej, jak np. LPP, będzie sprzyjała wzmożonemu zainteresowaniu inwestorów finansowych. _

12 spółek, które typują eksperciW ubiegłym roku analitycy na grudzień typowali głównie blue chipy. Spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 dostały wówczas od ekspertów ponad połowę (8 z 15) głosów. W tegorocznym zestawieniu więcej jest natomiast spółek średnich i małych.

Spółki typowane przez analityków
Spółka Analityk Instytucja Powód
Asseco Poland Łukasz Bugaj DM BOŚ * korzystna sytuacja na wykresie cenowym * spółka mocno przeceniona
CD Red Mirosław Saj BM DnB Nord * sytuacja na wykresie przemawia za kontynuacja wzrostów * interesujący z punktu widzenia funduszy inwestycyjnych free float
Ciech Mirosław Saj BM DnB Nord * ze względu na podjętą restrukturyzację wydaje się, że spółka najgorsze ma już za sobą
Getin Mirosław Saj BM DnB Nord * sytuacja na wykresie przemawia za kontynuacja wzrostów * interesujący z punktu widzenia funduszy inwestycyjnych free float
Grajewo Łukasz Rosiński Infinity8 * prowzrostowy wykres z punktu widzenia analizy technicznej * inwestorzy zaczynają dostrzegać spółkę wraz ze zbliżającym się terminem ostatecznej finalizacji umowy sprzedaży aktywów rosyjskich za 182 mln euro * transakcja jest o tyle ważna, że za uzyskane pieniądze spółka znacznie zredukuje zadłużenie i tym samym zminimalizuje ryzyko utraty płynności w 2013 roku
Hawe Łukasz Bugaj DM BOŚ * korzystna sytuacja na wykresie cenowym * wyraźna przecena w ostatnim czasie
Neuca Krzysztof Kozieł BM BGŻ * podniesienie prognoz zysku do 70 mln złotych * utrzymanie wysokich marż brutto ze sprzedaży * lepsze perspektywy całego rynku w przyszłym roku
Police Łukasz Rosiński Infinity8 * ciekawy wykres zapowiadający dynamiczny ruch * cała branża notowana jest przy bardzo niskich wskaźnikach, ponieważ rynek uwzględnia pogorszenie koniunktury w branży chemicznej i znaczny spadek zysków * informacja o obniżce gazowej taryfy daje realne podstawy, że oszczędności z tego powodu w znacznej mierze zrekompensują możliwe gorsze wyniki w przyszłym roku
Polnord Maciej Krefta Millennium DM * obniżka stóp procentowych korzystnie wpłynie m.in. na zdolność kredytową, co jest pozytywnym sygnałem dla deweloperów mieszkaniowych * kurs spółki znalazł się ostatnio w okolicy historycznego dna, przy wskaźniku ceny do wartości księgowej na poziomie 0,2
TVN Mirosław Saj BM DnB Nord * sytuacja na wykresie przemawia za kontynuacja wzrostów * interesujący z punktu widzenia funduszy inwestycyjnych free float
Wawel Krzysztof Kozieł BM BGŻ * wysokie dynamiki wzrostu przychodów i zysków * po okresie większych inwestycji spółka może rozpocząć wypłacanie sowitej dywidendy
Zamet Industry Maciej Krefta Millennium DM * kurs nie zareagował na dobre wyniki za trzeci kwartał bieżącego roku * pełen portfel zamówień pozwala na selektywny dobór zleceń i utrzymanie wysokiej rentowności działalności

źródło: Money.pl na podstawie propozycji analityków

  • spółki ułożone w kolejności alfabetycznej
Czytaj więcej w Money.pl
Debiut Alior Banku na giełdzie. Sprawdź, czy zarobisz Ruszają zapisy na akcje jednej z najszybciej rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. Chce pozyskać 700 milionów złotych.
Będzie tąpnięcie na giełdach? Zobacz listę zagrożeń Klif fiskalny, recesja w strefie euro i negocjacje dotyczące budżetu unijnego budzą obawy inwestorów.
Zobacz o ile potanieją mieszkania. Kto na tym straci? Ostatnie chwile na kredyt mieszkaniowy z dopłatą państwa. Następna szansa pojawi się dopiero gdy...
Drogie tankowanie przed świętami? Kierowców czeka niespodzianka Od miesiąca mamy powody do zadowolenia, ceny paliw spadają. Zobacz, co czeka nas w grudni

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)