Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bioton przesunął publiczną ofertę akcji na I kwartał 2005 roku

0
Podziel się:

Producent farmaceutyków Bioton, który zamierzał przeprowadzić publiczną ofertę 16 mln nowych akcji w końcu tego roku, postanowił przesunąć ją na pierwszy kwartał 2005 roku - poinformował PAP Piotr Wielesik, wiceprezes spółki.

bEIOUoUl

"Po konsultacjach z akcjonariuszami i doradcą finansowym zrezygnowaliśmy z publikacji prospektu i przeprowadzenia emisji jeszcze w tym roku i postanowiliśmy przełożyć ofertę na pierwszy kwartał przyszłego roku" - powiedział w środę Wielesik.

Pierwotnie prospekt emisyjny Biotonu miał zostać opublikowany pod koniec listopada.

Prospekt emisyjny spółki jest ważny do sierpnia 2005 roku.

bEIOUoUn

"Mamy więc jeszcze dużo czasu, nie chcemy jednak odkładać oferty na zbyt odległy termin. Uznaliśmy, że lepszy będzie początek przyszłego roku niż koniec tego roku, kiedy odbywa się dużo ofert publicznych" - powiedział prezes.

Podtrzymał zapowiedź, że w ofercie publicznej Biotonu zostanie zaoferowane do 16 mln nowych akcji spółki.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pod koniec października dopuściła do obrotu publicznego prawie 161,8 mln istniejących akcji Biotonu oraz do 16 mln akcji nowej emisji.

Akcjonariuszami Biotonu są: Prokom Investments (49,99 proc. akcji i głosów), kojarzona z Ryszardem Karuze firma Nihonswi AG (15,43 proc.), BA CA (12,36 proc.) i Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (11,22 proc.).

bEIOUoUt

W sierpniu niepubliczną emisję akcji Biotonu, o wartości 67 mln zł, objął Prokom Investments, Nihonswi oraz inwestorzy finansowi.

Bioton chce w ciągu pięciu lat przeznaczyć na inwestycje ponad 250 mln zł, z czego 80-100 mln zł na badania i rozwój, a resztę na rozbudowę bazy produkcyjnej.

Środki na rozwój firma planuje pozyskać z planowanej emisji akcji, nadwyżki finansowej i kredytu. Bioton nie wyklucza przeprowadzenia w przyszłości kolejnej emisji akcji.

Bioton nie podał, ile środków firma zamierza pozyskać z publicznej oferty 16 mln nowych akcji. Wiceprezes powiedział jednak wcześniej, że będzie to mniej niż 100 mln zł, jak sugerowała prasa.

bEIOUoUu

Bioton, który produkuje głównie rekombinowaną insulinę ludzką oraz antybiotyki, chce w ciągu najbliższych lat rozpocząć wytwarzanie kolejnych leków. W ciągu 3-4 lat zamierza ruszyć z produkcją interferonu i hormonu wzrostu, a za 5-6 lat z analogiem insuliny. W związku z tym planuje budowę nowych zakładów w Macierzyszu.

Firma, która ma zakłady produkcyjne w Macierzyszu i Duchnicach pod Warszawą oraz w Łodzi, obecnie zajmuje trzecią pozycję na rynku insuliny za Novo Nordisk i Eli Lilly z udziałem 7,2 proc. Ambicją Biotonu jest osiągnięcie w ciągu dwóch-trzech lat udziału na poziomie 20-30 proc. w polskim rynku insuliny, szacowanym na 487 mln zł w 2003 roku.

Insulina ludzka (w formie produktu finalnego Gensulin oraz substancji) stanowiła w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2004 roku 40,32 proc. sprzedaży firmy ogółem, a antybiotyki z grupy cefalosporyn stanowiły 41,01 proc. sprzedaży spółki.

Do końca roku udział insuliny w przychodach ze sprzedaży Biotonu ma wzrosnąć do 50 proc.

bEIOUoUv

W 2003 roku spółka Bioton miała 108 mln zł przychodów i 8 mln zł zysku netto.

Wcześniej Wielesik informował, że choć Bioton zamierza zyski przeznaczać na rozwój, to nie jest wyklucza wypłaty dywidendy. Dotychczas spółka z zysków finansowała inwestycje.

bEIOUoUO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)