Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Boeing likwiduje 10 tysięcy miejsc pracy

0
Podziel się:

W ostatnim kwartale producent odnotował 56 milionów dolarów straty.

Boeing likwiduje 10 tysięcy miejsc pracy
(EPA/PAP)

W ostatnim kwartale producent odnotował 56 milionów dolarów straty. Ratunkiem może być wygranie przetargu na tankowce dla amerykańskiej armii.

Przetarg na największe obecnie zlecenie zbrojeniowe nabiera ponownie rozpędu. Amerykański minister obrony Robert Gates zamierza wznowić wiosną przetarg na dostawę tankowców dla lotnictwa. Decyzja, kto otrzyma miliardowe zlecenie, może zapaść już w przyszłym roku, zapowiedział Gates. Informacja ta nadeszła w dniu, kiedy biorący udział w przetargu Boeing zapowiedział zwolnienia 10 tys. pracowników i poinformował o stracie kwartalnej.

O zlecenie na budowę 179 latających tankowców walczą od lat producent samolotów Boeing i konsorcjum złożone z Northrop Grumann i EADS. Już raz obie konkurujące firmy miały zlecenie w kieszeni, w obu przypadkach zostało obu odebrane. Boeing stracił zlecenie w 2003 roku po pojawieniu się zarzutów o korupcję. W czerwcu minionego roku przyznane już zlecenie straciło konsorcjum Northrop Grumman i EADS, po tym, jak amerykańska Izba Kontroli dopatrzyła się _ błędu obliczeniowego _ w postępowaniu. Zlecenie ma wartość około 40 mld dolarów.

Rzecznik EADS pochwalił obwieszczenie Gatesa: - _ Jesteśmy zainteresowani szybkim postępowaniem. Nadal uważamy, że oferowany przez nas samolot jest lepszy _. EADS oferuje zmodyfikowaną wersję odrzutowego samolotu pasażerskiego A330, który pokonał w podobnych przetargach w Wielkiej Brytanii i Australii oferowany przez Boeinga tankowiec typu 767. Airbus A330 jest większy i bardziej uniwersalny, ale także droższy od oferty Boeinga.

Rywalizacja o zlecenie na latający tankowiec ma szczególne znaczenie w obliczu obaw o załamanie produkcji samolotów cywilnych. Airbus zakłada obecnie, że w 2009 roku zlecenia na nowe samoloty spadną do 300 maszyn a wiele linii lotniczych może popaść w trudności finansowe. Na początku tygodnia Francja i Niemcy obiecały gwarancje i pożyczki, które mają wesprzeć przeżywającego trudności producenta samolotów.

Wygranie przetargu pomogłoby także Boeingowi. Koncern poinformował wczoraj, że po trwającym kilka tygodni strajku pod koniec ubiegłego roku, odnotował straty w czwartym kwartale. Minus wyniósł 56 mln dolarów. Z powodu przestoju w dostawach obrót spadł o 27 procent do 12,7 mld dolarów. Rok wcześniej zysk Boeinga wyniósł ponad miliard dolarów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)