Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bogdanka uruchamia wydobycie z nowego pola

0
Podziel się

Wydobycie pierwszego węgla z Pola Stefanów powinno ruszyć w najbliższym czasie; jego uruchomienie będzie istotne także dla wyników finansowych kopalni Bogdanka za 2011 roku.

Bogdanka uruchamia wydobycie z nowego pola
(bogdanka.eu/Materiały prasowe)
bEhVwnaZ

*_ - Wydobycie pierwszego węgla z Pola Stefanów powinno ruszyć w najbliższym czasie; jego uruchomienie będzie istotne także dla wyników finansowych kopalni Bogdanka za 2011 r. _ - ocenił członek zarządu firmy z wyboru pracowników, Lech Tor. *

_ - Jesteśmy na końcowym etapie inwestycji, na dniach spodziewamy się pierwszego wydobycia. Czekamy na tę nową strugę węgla z Pola Stefanów, bo mamy na to zbyt. Dlatego będzie to również istotne dla końcowego wyniku za ten rok _ - powiedział Tor, uczestniczący w katowickiej konferencji, towarzyszącej targom górniczym.

Członek zarządu nie chciał prognozować, ile węgla z Pola Stefanów uda się do końca tego roku wydobyć i skierować na rynek. Przypomniał, że pełną zdolność wydobywczą z tego pola kopalnia uzyska w 2014 r. Wówczas produkcja Bogdanki zostanie podwojona, wobec stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji. Zapewnił, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

bEhVwnbb

Wiceprezes zaznaczył, że obecnie inwestycja jest na etapie uruchamiania - trwa m.in. kalibracja urządzeń i ostatnie przygotowania techniczne, związane z rozruchem ściany wydobywczej.

Tor potwierdził złożoną w końcu sierpnia deklarację prezesa Bogdanki, Mirosława Tarasa, o tym, że z ogłoszeniem prognozy wyniku za 2011 r. Bogdanka czeka na uruchomienie wydobycia z Pola Stefanów. Chodzi o informacje, kiedy faktycznie ruszy wydobycie z tego rejonu i ile węgla uda się z niego uzyskać.

Taras zapowiadał, że pod koniec września zakończy się pierwszy etap zakładu przeróbki węgla, natomiast do października nastąpi uruchomienie w Stefanowie, ściany wydobywczej, szybu i estakady transportowej.

W I półroczu 2011 r. wydobycie brutto w Bogdance wzrosło o 1,2 proc. rdr, ale wydobycie węgla handlowego spadło o 9,88 proc. rdr i wynosiło prawie 2,54 mln ton. Spółka - jak informowano wcześniej - zakłada, że w przyszłym roku wydobycie węgla wyniesie około 8 mln ton.

bEhVwnbh

W I półroczu 2011 r. przychody Bogdanki wyniosły 582,081 mln zł, co stanowi wzrost rdr o 0,69 proc. Zysk operacyjny spadł o 44,4 proc. rdr do 70,4 mln zł. EBITDA wyniosła 145,2 mln zł wobec 194,7 mln zł w analogicznym okresie 2010 r. Zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł około 62 mln zł wobec 106,2 mln zł przed rokiem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEhVwnbC
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)