Notowania

Boni spokojny: Zmiany w OFE nie zaszkodzą

Projekt ustawy zakłada, że limity inwestycji w akcje będą co roku zwiększały się o 2,5 pkt proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*- _ Zwiększenie limitów inwestycji OFE w akcje, które zakłada rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym nie zagraża rynkowi długu i nie spowoduje spadku popytu na polskie obligacje _ - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera. *

_ - Staraliśmy się tak skonstruować tempo wzrostu limitów inwestycji OFE w akcje, aby popyt na obligacje skarbowe był nadal pozytywny _ - powiedział Boni.

Projekt ustawy zakłada, że limity inwestycji w akcje będą co roku zwiększały się o 2,5 pkt proc., aż w 2020 roku osiągną poziom 62 proc. wobec obecnego maksymalnego limitu czyli 40 proc. Rząd będzie także rozważał czy w kolejnych latach limit inwestycji na rynku kapitałowym nie powinien dojść do ok. 90 proc.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przeglosowal;zmniejszenie;skladki;do;ofe,195,0,800963.html) Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE

Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji.

Ustawa zakłada, że zmiany wejdą w życie od 1 maja. W Senacie głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się prawdopodobnie 30 marca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t136118.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;zmiany;w;ofe;zgodne;z;konstytucja,254,0,800766.html) Tusk: Zmiany w OFE zgodne z konstytucją Inaczej w Polsce nie byłaby możliwa żadna korekta systemu emerytalnego, mówi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t131994.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/psl;na;pewno;poprze;po;w;sprawie;ofe,103,0,794727.html) PSL na pewno poprze PO w sprawie OFE Tak uważa Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t99257.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;nie;ma;powodow;zawetowac;ofe,144,0,790928.html) "Prezydent nie ma powodów zawetować OFE" Piątkowa debata ekspercka organizowana przez Bronisława Komorowskiego odbędzie się bez udziału polityków.
Tagi: obniżenie składki do ofe, emerytury, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz