Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela podnosi prognozę dla polskiej gospodarki

0
Podziel się

KE szacuje, że będzie rozwijała się ona tym roku w tempie 3,4 proc.

Bruksela podnosi prognozę dla polskiej gospodarki
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)
bEpyoNnV

Wzrost gospodarczy w Polsce będzie wyższy od prognozowanego wcześniej i wyniesie w tym roku 3,4 proc. PKB. Taki sam wzrost wystąpi w Niemczech, które są największą unijną gospodarką - podała Komisja Europejska .

O ile w ostatnich, majowych prognozach KE, to Polska, wraz ze Słowacją, była liderem wzrostu gospodarczego w UE, to według jesiennych prognoz Polskę dogoniły Niemcy. KE radykalnie zrewidowała w górę prognozy tegorocznego rozwoju niemieckiej gospodarki z 1,2 proc. PKB w maju do 3,4 proc. W przypadku Polski, rewizja w górę nastąpiła z poziomu 2,7 proc. PKB.

KE bardziej optymistycznie niż w maju prognozuje także wzrost PKB w strefie euro (1,7 proc.) oraz w całej UE (1,8 proc.). Spośród siedmiu największych gospodarek UE, objętych poniedziałkowymi prognozami: Niemcami, Hiszpanią, Włochami, Holandią, Francją, Wielką Brytanią i Polską, tylko w Hiszpanii KE prognozuje spadek PKB w wysokości 0,3 proc.

bEpyoNnX

Rewizję prognoz wobec Polski KE tłumaczy jej lepszymi od oczekiwanych wynikami w pierwszej połowie br. Zdaniem KE wzrost gospodarczy w Polsce napędzany jest rozwojem produkcji wytwórczej, a także eksportem, który wrócił do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego dzięki ożywieniu na świecie. Nieco większe wydatki gospodarstw domowych spowodowały zaś wzrost popytu wewnętrznego, co - według KE -jest dowodem większego zaufania do gospodarki.

W drugiej połowie roku KE prognozuje już wolniejszy wzrost gospodarczy w ujęciu kwartalnym oraz nikłe tempo wzrostu zatrudnienia.

Komisja pisze, że potencjał znaczącego wzrostu konsumpcji jest w Polsce ograniczony stagnacją zatrudnienia i płac realnych, na co nakłada się konieczność przeprowadzenia niezbędnej konsolidacji fiskalnej. Wzrost inwestycji wynika z kolei głównie z nakładów publicznych a nie prywatnych - pisze KE.

Natomiast tegoroczna inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc. - podała KE w prognozach. Tym samym Komisja nieco zrewidowała w górę swoje prognozy porównaniu z majem br., kiedy to prognozowała tegoroczną inflację w Polsce na poziomie 2,4 proc.

bEpyoNod

Według KE inflacja w całej UE ma wynieść 1,8 proc., zaś w strefie euro - 1,4 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;banku;centralnego;wierzy;w;nasza;gospodarke,47,0,673583.html) Szef banku centralnego wierzy w naszą gospodarkę Marek Belka uważa, że założenia budżetu są ostrożne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;w;tym;roku;pkb;urosnie;o;3;5;procent,78,0,672846.html) Pawlak: W tym roku PKB urośnie o 3,5 procent Dobre wyniki w drugim kwartale pozwalają podnieść prognozy - uważa wicepremier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;pkb;w;tym;roku;wyniesie;3;3;procent,147,0,671123.html) Wzrost PKB w tym roku wyniesie 3,3 procent Prognozy rozwoju opublikowali dziś analitycy Ministerstwa Gospodarki.
bEpyoNoy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)