Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Oto pomysł resortu skarbu

Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Oto pomysł resortu skarbu

Fot. Reporter

Resort skarbu chce, by KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że elektrownia może kosztować około 50 mld złotych.

- W tym momencie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe pod kątem wybrania najbardziej optymalnej lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Odpowiednie pieniądze muszą być zebrane, mówimy o ok. 50 mld zł. Mówimy też o perspektywie co najmniej 10 lat do oddania do użytkowania takiej budowli - powiedział dziś wieczorem w Superstacji minister.

Na pytanie skąd resort zamierza pozyskać takie finansowanie, odpowiedział, że resort chce zastosować podobny model jak w przypadku gazu łupkowego, czyli połączenia sił spółek Skarbu Państwa. Minister doprecyzował, że spółki będą takim inwestorem finansowym, nie bezpośrednim, ale finansowym, który będzie współfinansował inwestycje wspólnie z PGE, czyli m.in. KGHM, Tauron, Enea. - Być może jeszcze inna spółka, by do tego przystąpiła - stwierdził.

W czwartek prezes Tauronu Dariusz Lubera poinformował, że Tauron chce uczestniczyć w projekcie jądrowym, który prowadzi PGE. Po 2020 r. spółka chciałaby wytwarzać kilkaset megawatów energii jądrowej.

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Plany rządu zakładają wybudowanie dwóch siłowni jądrowych o łącznej mocy 6 tys. MW. Zgodnie z planami PGE pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony ok. 2022-2023 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Największe spółki dogadały się w sprawie...
Prezesi PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali dzisiaj na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy w sprawie wydobycia gazu z łupków.
KGHM o poszukiwaniach gazu łupkowego
Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania. Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania około kilkuset milionów złotych.
Fitch raczej nie obniży ratingu dla Enei, Tauronu i PGE
Agencja Fitch w ciągu 18 do 24 miesięcy nie spodziewa się obniżenia ratingu dla Enei, Tauronu i PGE - powiedział Jacek Kawałczewski z Fitch Polska.
kghm, enea, elektrownia, pge, kgh, tauron, ena, budzanowski, tpe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pelikam
46.151.139.* 2013-02-18 19:32
stop
Eternit
82.210.148.* 2012-09-04 23:15
Jestem zwolennikiem elektrowni atomowych... ale jak mają je POpaprani budować tak jak autostrady to już lepiej niech budują wiatraki.
bestman
85.28.184.* 2012-09-04 23:11
Za dużo rąk do brania, za długi okres inwestycji, nikt tyle nie będzie czekał...Kghm ma inwestycje w Kanadzie, więc na razie będzie miało gdzieś taką realizację.
Zobacz więcej komentarzy (11)