Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czp
30.03.2012 13:10

Centrozap zmienił nazwę na Ideon i przedstawił nową strategię

Giełdowy Centrozap zmienia używaną od ponad 60 lat nazwę spółki na Ideon. Zgodnie z nową strategią firma zamierza skupić się na działalności energetycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(domin_domin/iStockphoto)

Giełdowy Centrozap zmienia używaną od ponad 60 lat nazwę spółki na Ideon. Zgodnie z nową strategią firma zamierza skupić się na działalności energetycznej, przede wszystkim w zakresie handlu energią elektryczną i gazem oraz produkcji i handlu biomasą.

Szczegóły zmian, przyjętych w czwartek przez walne zgromadzenie spółki, zarząd firmy przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Jako najważniejszy cel Ideonu (formalnie nazwa zostanie wprowadzona za kilka tygodni, po rejestracji w sądzie) prezes spółki Ireneusz Król wskazał zdobycie pozycji istotnego uczestnika rynku energetycznego. Król zapowiedział też swoją rezygnację z funkcji prezesa spółki jeszcze w tym roku, po skwitowaniu zarządu. Zarząd Ideonu zmniejszy się z pięciu do trzech osób.

Obecnie z hurtowego handlu energią elektryczną pochodzi ponad 90 proc. przychodów spółki. W ubiegłym roku jej łączne przychody sięgnęły 521,9 mln zł (wobec 186 mln zł rok wcześniej), z czego blisko 510,2 mln zł z handlu energią. W tym roku spółka spodziewa się dalszego - jak mówił Król - dynamicznego wzrostu przychodów z tego tytułu.

_ - W pierwszym kwartale 2012 r. praktycznie podwoiliśmy przychody z hurtowego handlu energią, wobec tego samego okresu ubiegłego roku _ - powiedział prezes.

Spółka chciałaby zamknąć 2012 r. łącznymi przychodami na poziomie 1 mld zł, co oznaczałoby niemal ich podwojenie wobec ubiegłego roku. W ocenie Króla jest to realne, jeżeli spółka - jak planuje - w drugiej połowie roku skutecznie rozpocznie obrót gazem.

W tym roku Ideon zamierza także rozpocząć działalność na rynku gazu; w marcu spółka otrzymała koncesję Urzędu Regulacji Energetyki na obrót gazem w kraju i za granicą. Teraz stara się o zatwierdzenie taryf. Król ocenił, że rozpoczęcie handlu gazem będzie możliwe najdalej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, po uwolnieniu rynku gazu. Prowadzone są rozmowy z dostawcami i odbiorcami tego paliwa.

Ideon zamierza także umacniać pozycję na rynku biomasy dla energetyki, który tylko w Polsce Król szacuje na 3-3,5 mln m sześc., a po zakończeniu procesu inwestycyjnego w energetyce na 6-8 mln m sześc. rocznie. Firma stara się m.in. o dużą umowę na dostawy biomasy do firmy Dalkia. W tym roku - według Króla - wykonano już pierwsze dostawy do Dalkii Łódź.

Król przypomniał, że Ideon ma blisko 50-letnią umowę na dzierżawę dużych zasobów leśnych w rosyjskiej republice Komi. Tam - po wybudowaniu tartaku - produkowane mają być zrębki i pelet dla energetyki. Według prezesa, z jednego mierzącego ok. 12 m drzewa mniej więcej połowę można wykorzystać do dalszego przerobu drewna, a pozostałą część - na biomasę.

_ - Zmieniamy spojrzenie na ten projekt, patrząc na niego przede wszystkim przez pryzmat projektu energetycznego _ - podkreślił Król. Prezes Ideonu zaprzeczył sugestiom, jakoby projekt w republice Komi de facto nie był realizowany.

_ - Realizujemy go z własnych środków; robimy tyle, ile posiadamy wolnych środków. Natomiast ciągle nie mamy dopiętego do końca finansowania _ - powiedział Król, zapowiadając na najbliższe tygodnie kolejne rozmowy z władzami rosyjskiej republiki na temat szczegółów projektu.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że obrót energią, gazem i biomasą będą wyłącznym przedmiotem działalności Ideonu. _ - Nastąpi dezaktywacja całego majątku finansowego; pozostanie jedynie PEC Śrem _ - poinformował Król.

W ubiegłym roku po raz pierwszy Ideon zanotował zysk ze sprzedaży (ponad 3,5 mln zł), wobec odpowiednio 4,2 mln zł i niespełna 8,5 mln zł straty w dwóch poprzednich latach. Ubiegłoroczny wynik finansowy netto przekroczył 7,2 mln zł. Cała grupa Ideonu wypracowała w 2011 r. 560,3 mln zł przychodów.

Król ocenił, że wartość firmy na giełdzie jest niedoszacowana. _ - Liczymy na wzrost wartości spółki Ideon na giełdzie _ - powiedział. Firma nie planuje nowej emisji akcji na parkiecie. Według prezesa spółka ma zaufanie banków i nie ma problemów z pozyskiwaniem finansowania; współpracuje głównie z PKO BP i Santanderem.

Prezes zapowiedział, że 2012 r. _ na pewno nie będzie rokiem polityki dywidendowej _, tłumacząc to potrzebami inwestycyjnymi spółki. Dodał, że jeżeli firma wygrałaby toczący się od wielu lat spór sądowy ze Skarbem Państwa o niesłusznie (według firmy) wyegzekwowany podatek sprzed kilkunstu lat, wówczas chciałaby podzielić się uzyskanymi środkami z akcjonariuszami serii A, B i C.

Podczas piątkowej konferencji prasowej Król tłumaczył, że zmiana nazwy firmy nie oznacza odcięcia się od korzeni i historii firmy. Jak mówił, jest podyktowana m.in. chęcią podkreślenia idei nowego kierunku działania firmy, a także idei utrwalenia wiarygodności i zaufania inwestorów, z których część wciąż kojarzy nazwę Centrozap z perturbacjami sprzed kilkunastu lat.

_ Ideon SA ma ambicje być dynamiczną, nowoczesną i atrakcyjną dla inwestorów spółką, koncentrującą się na rozwijaniu nowoczesnych idei, pomysłów oraz odważnie wkraczającą w nowe obszary działalności biznesowej _ - napisali przedstawiciele spółki, tłumacząc ideę zmiany nazwy.

Tagi: czp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz