Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CEZ będzie dążył do przejęcia Taurona

0
Podziel się:

Akcje spółki Tauron Polska Energia, stanowiące ok. 52 proc. jej kapitału, zadebiutują na GPW pod koniec czerwca.

CEZ będzie dążył do przejęcia Taurona
bEUvszxh

Czeski koncern energetyczny CEZ, notowany m.in. na GPW, jest zainteresowany przejęciem kontroli nad drugą co do wielkości polską grupą energetyczną Tauron Polska Energia, podał _ Parkiet _, powołując się na nieoficjalne informacje.

_ W ostatnich dniach pojawiły się informacje jakoby CEZ, czeski energetyczny gigant, cały czas miał wielką ochotę przejąć kontrolę nad Tauronem. Jego przedstawiciele mieliby nawet na ten temat prowadzić rozmowy w Ministerstwie Skarbu Państwa. Czeski koncern miał wówczas wystąpić z konkretną ofertą finansową za pakiet większościowy: wyższą niż maksymalne wyceny analityków (1,09 zł na akcję przy wycenie spółki na 15,2 mld zł) _ - napisano w _ Parkiecie _.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) stawia jednak na IPO (zaplanowane na czerwiec), podkreśla gazeta dodając, że jeśli CEZ zdecyduje się na udział w ofercie publicznej (MSP chce sprzedać 52 proc. akcji Tauronu), może nabyć akcje _ także przez zaprzyjaźnione instytucje finansowe _, przy czym może też zakupić akcje z pakietu akcji pracowniczych (ok. 12,4 proc. kapitału).

bEUvszxj

CEZ podkreśla, że inwestor może podejmować decyzje dopiero na podstawie prospektu emisyjnego, a ten ma zostać opublikowany we wtorek, 1 czerwca. Rzeczniczka koncernu Eva Novakova uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy przedstawiciele CEZ prowadzili lub prowadzą ze Skarbem Państwa rozmowy.
_ _

_ Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór także nie chce komentować, czy przedstawiciele CEZ faktycznie składali jakiekolwiek oferty. Osoby związane z ministerstwem, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że żadnych tego typu wizyt nie było _ - czytamy dalej w gazecie.
_ _

_ P _ przypomina, że - podobnie jak w przypadku PKN Orlen - Skarb Państwa wprowadził do statutu Tauronu zapis, według którego akcjonariusz (inny niż SP) może wykonywać prawa głosów jedynie z 10 proc. akcji spółki.

Oferta publiczna obejmuje sprzedaż do 7.389.300.798 akcji istniejących serii B i C o wartości nominalnej 1 zł każda (do 821.033.422 akcji serii AA po scaleniu o wartości nominalnej 9 zł każda) a także 124.814.986 akcji serii J oraz 193.850.314. akcji serii K zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1 zł, przeprowadzana przez emitenta w związku z łączeniem ze spółkami: Energomix Servis sp. z o.o. oraz Enion Zarządzanie Aktywami sp. z o.o.

bEUvszxp

Oferującymi są UniCredit CAIB Polska i Trigon Dom Maklerski.

Akcje spółki Tauron Polska Energia, stanowiące ok. 52 proc. jej kapitału, zadebiutują na GPW pod koniec czerwca.

Po ofercie udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki zostanie obniżony z 87,5 proc. do około 34 proc., jeśli wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów.

bEUvszxK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)