Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ciech
05.01.2006 10:57

Ciech może wydać na inwestycje ok. 600 mln zł

Ciech planuje na ten rok inwestycje wewnątrz firmy na około 200 mln zł. Oprócz tego ma ponad 400 mln zł środków własnych na akwizycje - poinformował PAP Marek Klat, rzecznik firmy. Spółka może też dostać bardzo wysoki kredyt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ciech planuje na ten rok inwestycje wewnątrz firmy na około 200 mln zł. Oprócz tego ma ponad 400 mln zł środków własnych na akwizycje - poinformował PAP Marek Klat, rzecznik firmy. Spółka może też dostać bardzo wysoki kredyt.

"Na akwizycje mamy przygotowane ponad 400 mln zł środków własnych, ale będzie też dźwignia bankowa" - powiedział.

"Ponieważ mamy bardzo małe zadłużenie w formie kredytów, ta dźwignia jest bardzo duża. Możemy dostać bardzo wysoki kredyt" - dodał.

Obecnie Ciech stara się o kupno rumuńskiej firmy sodowej. Wcześniej spółka była zainteresowana kupnem dwóch podmiotów w Rumunii, jednak zrezygnowała z przejęcia mniejszego z nich.

Ciech otrzymał też wyłączność na kupno dwóch chemicznych firm krajowych - Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna i Zakładów Chemicznych Zachem.

Poza tym spółka inwestuje wewnątrz grupy. Vitrosilicon, spółka zależna Ciechu zajmująca się produkcją krzemianów i wyrobów ze szkła, może zainwestować w najbliższych latach 100 mln zł w zwiększenie produkcji, budowę zakładu i w przejęcia, z czego na ten rok przypadnie blisko 53 mln zł.

W dwie spółki sodowe ze swojej grupy (Janikosoda i Soda Mątwy) Ciech zainwestuje w tym roku łącznie 100 mln zł.

Inwestycje czekają też Elektrociepłownie Kujawskie. Klat poinformował, że rozważana jest modernizacja EC Janikowo za 155 mln zł. Pieniądze zostałyby przeznaczone na zwiększenie mocy cieplnej kotłów i dopasowanie kotłowni do wymogów środowiskowych.

W grę wchodzi też droższe rozwiązanie - rozbudowa EC Janikowo o nowe kotły fluidalne.

"Ostateczne decyzje zostaną podjęte po szczegółowej analizie projektów" - powiedział rzecznik.

"Oceniamy, że poprzez unowocześnienie urządzeń energetycznych możemy znacznie obniżyć koszty produkcji sody w naszych zakładach w Janikowie i Mątwach" - dodał.

Główne wydatki na energetykę firma poniesie w kolejnych latach. Na ten rok planowane są w tym segmencie jedynie prace koncepcyjne.

Prognoza wyników Ciechu na zeszły rok zakładała wypracowanie 104 mln zł zysku netto i 2,2 mld zł przychodów. W listopadowym wywiadzie dla PAP prezes spółki Ludwik Klinkosz zapewniał, że prognoza zostanie wykonana.

W 2004 roku zysk netto grupy wyniósł 79,3 mln zł, a przychody 2,32 mld zł.

Tagi: ciech, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz