Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co czeka złotego? Zobacz prognozy analityków

0
Podziel się:

Mimo publikacji słabych danych, złoty pozostawał silny. Zobacz, czy ta tendencja będzie kontynuowana.

Co czeka złotego? Zobacz prognozy analityków
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

*W nadchodzącym tygodniu polska waluta może się umocnić względem głównych walut - oceniają analitycy. *

Na zamknięciu piątkowej sesji za euro trzeba było zapłacić nieco ponad 4,16 złotego. Kurs dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego wynosił odpowiednio niemal 3,43 i ponad 3,46 złotego.

Zobacz, jak w ciągu ostatniego tygodnia radziła sobie polska waluta Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdaniem analityków Pekao, mimo nie najlepszych nastrojów na rynku i publikacji słabych danych krajowych, złoty pozostaje silny. - _ Jeśli apetyt na ryzyko nadal będzie się utrzymywał, a w kraju nie dojdzie do nagłej przeceny polskich papierów, złoty będzie dalej się umacniał. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys w Europie wciąż trwa, a w ostatnich dniach rynek jakby o nim nieco zapominał _ - napisali analitycy w komunikacie.

Podobnego zdania jest analityk TMS Brokers Szymon Zajkowski, który wskazał, że na umocnienie złotego największy wpływ ma napływ kapitału zagranicznego na polski rynek długu.- _ W najbliższym czasie tendencja ta utrzyma się, a polska waluta umocni się do 4,10 - 4,12 za euro. Notowania złotego w stosunku do dolara są dużo bardziej skorelowane z kursem pary euro-dolar. Jeżeli para ta pogłębi spadki, złoty tracił będzie w stosunku do amerykańskiej waluty _ - zaznaczył.

W piątek, podczas ostatniej sesji tego tygodnia, znacznie bardziej nerwowa atmosfera panowała na giełdach. Ok. godz. 17.30 indeks największych spółek notowanych w Warszawie - WIG 20 tracił 1,11 proc., niemiecki DAX spadał o 1,7 proc., a francuski CAC 40 - o 2,1 proc. Mocno traciła giełda w Hiszpanii, gdzie indeks IBEX 35 spadał o 5,8 procent.

- _ Sesja na koniec tygodnia stała pod znakiem eskalacji niepokoju i nerwowości związanej z Hiszpanią. Rentowność tamtejszych obligacji 10-letnich kontynuowała wzrost i podczas piątkowej sesji wzrosła powyżej 7,2 proc., niemal osiągając poziom z połowy czerwca _ - wskazał Sebastian Trojanowski z Noble Securities. Dodał, że w piątek nie były publikowane żadne istotne dane makroekonomiczne, więc rynki skupiły się na hiszpańskim wątku.

W piątek pojawiły się informacje, że władze Walencji będą ubiegać się o 18 mld euro pomocy z budżetu centralnego. Pozytywnie na nastroje inwestorów nie podziałała informacja o zatwierdzeniu przez ministrów finansów strefy euro pomocy dla Hiszpanii na dofinansowanie tamtejszych banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes NBP zadowolony ze złotego. "Nie śpieszmy się z euro" Marek Belka ujawnia, kiedy nadejdzie czas wejścia do Eurolandu. Mówi o podniesieniu stóp.
Dobra wiadomość dla zadłużonych w walutach Dobre informacje dla posiadaczy kredytów w obcych walutach. Od rana dynamicznie umacnia się złoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)