Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Co zrobi FED?

0
Podziel się:

Dawno nie było tak dużej niepewności co do decyzji ws. stóp procentowych w USA. Wszystko jest możliwe.

Co zrobi FED?
(PAP / EPA)

Dawno nie było takiej niepewności co do decyzji ws. stóp procentowych w USA. Na dodatek każda może być dwojako odebrana przez rynek.

Amerykański bank centralny już siedem razy z rzędu obniżał stopy procentowe zbijając je do poziomu 2 procent. Dotychczas głównym dylematem inwestorów było pytanie o ile zostaną one obniżone. Jeśli było to 25 pb. rynek odbierał to negatywnie.

Obecna sytuacja jest o niebo trudniejsza dla członków władz monetarnych USA. Większość analityków spodziewa się pozostawienia stóp bez zmian, jednak w grę wchodzą zarówno ich obniżka jak i nawet podwyżka. Za każdą możliwością stoją uzasadnione argumenty.

Obniżka stóp

Za obniżeniem głównych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych stoją przede wszystkim dane makroekonomiczne, które wskazują, że gospodarka nie poprawia się, a w niektórych segmentach słabnie. Najgorsza sytuacja wciąż jest w sektorze nieruchomości - najświeższe dane wskazały na 15,3 proc. spadek cen w ujęciu rocznym. Ogromne problemy przeżywają instytucje finansowe, a jeśli miałyby się sprawdzić szacunki mediów o 175 tys. zwolnień na Wall Street do czerwca przyszłego roku, nastroje konsumentów spadłyby łeb na szyję. Obecnie i tak notowane są najniżej od 16 lat.

Problem jednak w tym, że obniżając stopy procentowe FED jeszcze bardziej zdołowałby kurs dolara. A tani dolar w dużej mierze odpowiedzialny jest wzrost cen ropy - w przypadku obniżki moglibyśmy liczyć spokojnie na 140 dol. za baryłkę w najbliższym czasie.

Podwyżka stóp

Zmianę polityki monetarnej USA Ben Bernanke zasugerował 9 czerwca, gdy powiedział, że _ ryzyko głębokiej recesji minęło. _ Stało się to dzień po tym, jak oddział FED z Dallas opublikował raport mówiący, że kurs dolara na poziomie z 2001 r. sprowadziłby ceny ropy grubo poniżej 100 dolarów. Głównym bowiem powodem podwyżki stóp jest inflacja napędzana przede wszystkim wysokimi cenami benzyny. Przez nie ceny produktów podwyższa Dow Chemical (o 20 proc. w czerwcu) - największy producent chemii w USA, prognozy wyników zmniejsza UPS - firma spedycyjna, a zwolnienia szykują linie lotnicze.

Podwyżka stóp jest jednak bardzo niewłaściwa z punktu widzenia całego sektora finansów. Instytucjom ciągle jest trudno pożyczać pieniądze, a wyższy koszt pozyskania pieniądze wprowadziłby je w jeszcze głębsze tarapaty. Dodatkowo podwyżki stóp z reguły są negatywnie odbierane przez rynek akcji - co mogłoby doprowadzić do przełamania ważnych wsparć na indeksach i dalszych spadków.

Bez zmian

Najbardziej prawdopodobną możliwością jest pozostawienie stóp procentowych na poziomie 2 procent. Jest to równocześnie najprostsze wyjście, które nie wyeliminuje problemu ani inflacji ani słabej gospodarki. Za tym scenariuszem przemawia również fakt, że z historycznych danych wynika, iż w przeciągu kilku miesięcy przed wyborami prezydenckimi FED bardzo rzadko zmieniał politykę monetarną.

ZOBACZ TAKŻE:

Przed Benem Bernanke trudna decyzja. O problemie niech świadczy także fakt, że bardzo trudno jest przewidzieć interpretację rynku, szczególnie w przypadku zmiany stóp. Jeśli pozostaną one na niezmienionym poziomie najważniejszy będzie komunikat po posiedzeniu, który prawdopodobnie zasugeruje dalsze ruchy FED.

Obecnie kontrakty terminowe na stopę procentową wskazują na 33 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp w sierpniu i prawie 90 proc. we wrześniu. Decyzja dziś o godz. 20.15 naszego czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)