Notowania

cmr
10.10.2013 15:59

Comarch oczekuje wzrostu dynamiki sprzedaży

Powodem mają być zmiany legislacyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.shock/iStockphoto)

Comarch w listopadzie, grudniu i styczniu oczekuje wysokiej, nawet kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu sprzedaży systemów ERP w związku ze zmianami w przepisach o podatku VAT. W trzecim kwartale 2013 sprzedaż systemów ERP wzrosła około 6 procent rok do roku., a szacunki na cały rok zakładają 6-10 procentowy wzrost.

Aktualizacja 20:30

Wstępne plany na 2014 roku przewidują około 10 procent wzrost segmentu ERP._ - Pod koniec tego roku i na początku przyszłego spodziewamy się żniw w związku ze zmianami w podatku VAT, które są chyba historycznie największe. Jedna z najbardziej istotnych zmian w przepisach to ta, że obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru lub wyświadczenia usługi _ - powiedział dziennikarzom wiceprezes Comarchu odpowiedzialny za sektor ERP Zbigniew Rymarczyk.

_ - Doświadczenie podpowiada nam, że największe dynamiki w związku z koniecznością aktualizacji systemów zanotujemy w listopadzie, grudniu i styczniu. Spodziewam się, że na niektórych liniach produktów dynamiki będą kilkudziesięcioprocentowe _ - dodał.

Rymarczyk szacuje, że od około 10 do 50 procent klientów będzie musiało zaktualizować oprogramowanie. Wiceprezes poinformował, że dynamika wzrostu przychodów w segmencie ERP w III kwartale 2013 roku wyniosła około 6 procent.

Podtrzymał wcześniejsze oczekiwania, że w całym roku segment ERP może zanotować wzrost na poziomie od 6 do 10 procent.

_ - Wstępny budżet na przyszły rok zakłada około 10 procent wzrost i to jest realne _. _ Około 7-10 mln zł przychodów w przyszłym roku powinno pochodzić z usług sprzedawanych w chmurze. W tym roku spodziewamy się niecałych 6 mln zł _ - powiedział Rymarczyk.

Rymarczyk szanse na przyspieszenie dynamiki wzrostu segmentu ERP widzi w inwestycjach w nowe produkty oraz w rynkach zagranicznych.

_ - Postanowiliśmy przyśpieszyć rozwój we Francji gdzie mamy już data center i teraz rozbudowujemy zespół i przygotowujemy produkty. Rozważaliśmy tam akwizycję, przeanalizowaliśmy ponad 20 podmiotów, ale nie znaleźliśmy nic ciekawego _. _ W jakiejś perspektywie myślimy o wejściu na kolejne rynki europejskie _ - powiedział.

W 2012 roku segment ERP Comarchu wypracował ponad 100 mln zł przychodów. Na koniec września zatrudnienie w tym segmencie wynosiło 467 osób i było o 67 osób wyższe niż rok wcześniej.

Comarch spodziewa się wzrostu przychodów w 2013 roku

Wyniki Comarchu w trzecim kwartale 2013 r. powinny być porównywalne rdr. W całym 2013 r. Comarch spodziewa się wzrostu przychodów i podobnego zysku operacyjnego oraz EBITDA jak w 2012 r. Pomimo planowanych inwestycji, Comarch chce utrzymać wypłatę dywidendy, która ponownie może wynieść 1,5 zł na akcję.

_ - W trzecim kwartale spodziewamy się porównywalnych wyników jak w ubiegłym roku. Nie wydarzyło się nic złego, co miałoby wpływ na nasze wyniki. IV kwartale będzie na pewno lepszy, jeśli chodzi o przychody _ - powiedział prezes Comarchu Janusz Filipiak.

_ - W całym roku, jak zwykle w Comarchu, nie będzie sensacji. Zakładamy kontrolowany wzrost wszystkich wskaźników. W całym roku przychody będą wyższe niż rok temu, zysk operacyjny i EBITDA podobne. Powinniśmy mieć mniej więcej po połowie przychodów z kraju i zagranicy _ - dodał.

W jego ocenie otoczenie biznesowe jest obecnie dużo korzystniejsze dla Comarchu niż jeszcze w pierwszym kwartale, a spółka pracuje nad wieloma potencjalnie ciekawymi kontraktami. _ - Niedługo np. ogłosimy poważne kontrakty na systemy lojalnościowe z dużymi światowymi firmami _ - powiedział.

Prezes pytany o ryzyko kar umownych w związku z realizacją kontraktu na obsługę systemów OFSA w ARiMR, powiedział: _ Będzie jakaś kara. Obecnie są kłótnie na paragrafy i cyferki. Nie będzie to zdarzenie o jakimś istotnym wpływie na nas _.

Comarch niedawno rozpoczął budowę data center w Krakowie. Zdobył też pozwolenie na budowę budynku biurowego w Łodzi o powierzchni około 6 tys. metrów kwadratowych. Pomimo inwestycji, spółka chce utrzymać politykę dywidendową z ostatnich dwóch lat.

_ - Chcemy utrzymać dywidendę. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że utrzymamy 1,5 zł dywidendy na akcję _ - powiedział prezes. Pytany o plany rozwojowe Comarchu na rynkach zagranicznych, Filipiak poinformował, że spółka chce wejść mocniej na niektóre rynki Ameryki Południowej, jak np. Brazylia, Argentyna, czy Urugwaj, oraz na rynki Bliskiego Wschodu.

Tagi: cmr, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz