Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyfrowy Polsat startuje z telefonią komórkową

0
Podziel się:

Cyfrowy Polsat startuje z usługami telefonicznymi w oparciu o infrastrukturę Polkomtela. Jest też zła wiadomość dla spółki.

Cyfrowy Polsat startuje z telefonią komórkową
(MW/Tricolors/Eastnews)

*Cyfrowy Polsat, którego radzie nadzorczej przewodniczy Zygmunt Solorz-Żak, rozpoczyna świadczenie swoich usług telefonii komórkowej. Spółka będzie wykorzystywać infrastrukturę radiową spółki Polkomtel. Informacje zbiegły się z decyzją sądu podtrzymującą milionową karę, nałożoną na Polsat przez UOKiK. *

Aktualizacja 19:27* *

Współpraca jest prowadzona na podstawie umowy o roamingu krajowym, którą obie spółki podpisały w marcu 2011 roku.

_ - Bardzo się cieszę ze współpracy nawiązanej z Polkomtelem. Przyczyni się ona do optymalizacji naszych kosztów z tytułu roamingu krajowego oraz zapewni nam jeszcze większy komfort przy projektowaniu produktów dla naszych abonentów. Nasza strategia przewiduje intensywny rozwój usług zintegrowanych, których składową jest telefonia komórkowa, dlatego ważna jest dla nas współpraca z operatorem otwartym na zmiany, nowe technologie i projekty _ - powiedział Dominik Libicki (na zdjęciu), prezes Cyfrowego Polsatu.

Zobacz kurs akcji Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat oferuje usługi telefonii komórkowej od 2008 r. w modelu infrastrukturalnego operatora MVNO. Dotychczas spółka świadczyła usługi w oparciu o sieć radiową PTC (operatora sieci T-Mobile) oraz PTK Centertel (operatora sieci Orange)
.

Złe wieści dla Solorza - prawie milion złotych karySąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał 993 tys. zł kary, jaką na Cyfrowy Polsat nałożył UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów - poinformował w komunikacie UOKiK. Wyrok sądu dotyczy decyzji wydanej przez Prezesa UOKiK w grudniu 2009 roku. Urząd zakwestionował wówczas regulamin świadczenia usług stosowany przez Cyfrowy Polsat.

Chodzi o to, że Cyfrowy Polsat zastrzegał sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych ze względu na zdarzenia niezależne od spółki, uznawane za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym.

W opinii Urzędu takie postanowienie było niedozwolone, dawało bowiem operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków odbioru programów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawiało klientów prawa do odstąpienia od kontraktu. Zdaniem Urzędu, każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać klientom możliwość odstąpienia od niej.

Prezes UOKiK uznała, że Cyfrowy Polsat stosując niedozwolone warunki w regulaminie świadczenia usług naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę w wysokości 993 597 zł. Ponadto na spółkę został nałożony obowiązek publikacji decyzji przez sześć miesięcy na swojej stronie internetowej oraz zamieszczenia w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenia zawierającego sentencję decyzji.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK. Zgodził się też z sankcją finansową nałożoną przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Sąd uznał, że publikacja sentencji decyzji w prasie jest konieczna ze względu na potrzebę poinformowania jak najszerszego grona konsumentów, a także ze względu na potrzebę realizacji funkcji prewencyjnej wobec innych uczestników rynku. Spółka już podczas prowadzonego postępowania wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w sądzie apelacyjnym.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)