Notowania

giełda
23.04.2012 19:41

Czarny poniedziałek na giełdzie. Dla firm budowlanych

Tak złe wyniki także innych spółek budowlanych nie wróżą nic dobrego i budzą poważne obawy, że niedługo usłyszymy informacje o kolejnych upadłościach firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)

W dzisiejszych notowaniach szczególnie mocno traciły na giełdzie spółki z sektora budowlanego. Indeks WIG Budownictwo za zamknięciu sesji spadł o 8,04 proc. do 1.918,44 pkt. Analitycy mówią o czarnym poniedziałku dla budowlanki.

Kursy spółek z sektora budowlanego notowały w poniedziałek największe spadki w notowaniach ciągłych. Kurs PBG zniżkował o 20,5 proc. do 22,5 zł, kurs Polimeksu poszedł w dół 16,1 proc. do 0,78 zł, a Hydrobudowa spadła o 19,7 proc. do 0,53 zł.

Analitycy mówią o _ czarnym budowlanym poniedziałku _. Zdaniem Romana Przasnyskiego z Open Finance, naturalny jest spadek notowań spółki po informacji o wniosku o jej upadłość, tak jak się to stało w przypadku Hydrobudowy, ale spadły notowania także wielu innych firm z branży.

_ - Tak złe wyniki także innych spółek budowlanych nie wróżą nic dobrego i budzą poważne obawy, że niedługo usłyszymy informacje o kolejnych upadłościach firm budowlanych _ - powiedział Przasnyski.

_ - To, co się obecnie dzieje, to dyskontowanie przez inwestorów możliwości bankructw kolejnych spółek. Hydrobudowa to kolejna po DSS-ie giełdowa spółka z branży, wobec której złożono wniosek o upadłość. Trudno o jakikolwiek optymizm do spółek w sytuacji, kiedy nie wiadomo, czy za kwartał te firmy będą jeszcze istniały _ - powiedział analityk KBC Securities Robert Maj.

Jego zdaniem _ to, co się obecnie dzieje na giełdzie na firmach budowlanych, może wyglądać na panikę, ale taka wyprzedaż ma to do siebie, że inwestorzy starają się uwzględniać najgorszy scenariusz, a potem jeśli miałby się on nie ziścić, będziemy obserwować odbicie; ale podejrzewam, że to może jeszcze trochę potrwać _.

Spółka Krug złożyła wniosek o upadłość Hydrobudowy, ale sąd zwrócił wniosek o upadłość likwidacyjną ze względu na uchybienia formalne. Był to już trzeci wniosek o upadłość Hydrobudowy, dwa poprzednie zostały umorzone. Jednocześnie GDDKiA podała, że konsorcjum Hydrobudowy, które buduje odcinek A4 odzyskało możliwość regulowania zobowiązań.

Koło południa pojawiła się natomiast informacja dotycząca PBG. Spółka poinformowała, że prowadzi rozmowy z kilkoma bankami i ma deklaracje udzielenia kredytu pomostowego do końca kwietnia. Kredyt ten mógłby być uruchomiony na początku maja. Nie zatrzymało to jednak spadków.

Czytaj więcej w Money.pl
PBG Erigo planuje sprzedać około 100 mieszkań PBG Erigo, spółka deweloperska z grupy PBG, planuje tym roku sprzedaż około 100 lokali mieszkalnych, co oznacza podwojenie wyniku z 2011 roku.
PBG spodziewa się pogorszenia płynności finansowej PBG spodziewa się ujemnych przepływów z działalności operacyjnej w drugim kwartale.
Ten akcjonariusz PBG weźmie znaczący udział w emisjach obligacji Prezes spółki budowlanej PBG Jerzy Wiśniewski zadeklarował znaczący udział w emisji poszczególnych transz obligacji zamiennych na akcje spółki, a jego udział na walnym PBG ma nie spaść poniżej 25 proc. plus 1 głos.
Tagi: giełda, wig, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz