Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czeski internetowy dom maklerski rozpoczął działalność w Polsce

0
Podziel się:

Czeski internetowy dom maklerski FIO burzovni spolecnost as., umożliwiający inwestycje na giełdach w USA, Niemczech i Czechach, w środę rozpoczął działalność w Polsce. W ciągu roku chce pozyskać ok 200 klientów.

"Mamy bardzo dobrą pozycję na rynku czeskim, od dwóch lat jesteśmy obecni na Słowacji, zdecydowaliśmy się również zaistnieć w Polsce. W przyszłości chcemy pojawić się także na Węgrzech" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Radek Lastovicka dyrektor handlowy z Fio Holding a.s.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności chcą pozyskać w Polsce około 100 klientów, po roku natomiast liczba ta ma wzrosnąć do około 200.

FIO, umożliwiający inwestycje na takich giełdach jak nowojorska NYSE, AMEX i NASDAQ czy frankfurcka Xetra, specjalizuje się w obsłudze klientów indywidualnych. Obsługuje też małe firmy, nie ma natomiast wielkich klientów instytucjonalnych.

"Nasz przeciętny klient realizuje mniej więcej cztery transakcje miesięcznie na rynkach zagranicznych" - powiedział Lastovicka.

"Część z nich inwestuje w dłuższym, ok. 6-miesięcznym okresie czasu, i ci przeprowadzają zazwyczaj duże transakcje, nawet ponad 100 tys. USD jednorazowo. Są i tacy, którzy przeprowadzają transakcje codziennie. To młodsze osoby, dysponujące mniejszą ilością pieniędzy. Przeciętna wartość ich transakcji to 1.500-2.000 USD" - dodał.

Dom maklerski FIO nie ustanowił minimalnej wartości inwestycji.

W przyszłości chce umożliwić swoim klientom inwestowanie na warszawskiej giełdzie.

"Postaramy się wprowadzić tą usługę najszybciej jak to będzie możliwe" - powiedział Lastovicka.

FIO wykorzystuje aplikację e-Broker, dostępną w języku polskim. Jej używanie jest bezpłatne i nie wymaga instalacji. Umożliwia ona m.in. darmowy dostęp do notowań z giełd światowych.

Firma oferuje klientom także raporty dzienne, tygodniowe i rekomendacje dla spółek w języku polskim.

Obroty klientów inwestujących za pośrednictwem Domu Maklerskiego FIO wyniosły w 2003 r. 4,63 mld zł. Z usług spółki korzysta około 4 tys. aktywnie inwestujących klientów. W Czechach FIO posiada 50 proc. rynku transakcji on-line.

Dom maklerski oferuje także usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego oraz kredytowania zakupu papierów wartościowych.

Spółka wchodzi w skład grupy finansowej FIO, która - oprócz pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi - ma ofertę spółdzielni oszczędnościowo-kredytowej, obejmującą przyjmowanie depozytów, udzielanie kredytów oraz przeprowadzanie operacji finansowych. Podmioty wchodzące w skład grupy przygotowują też i wdrażają systemy informatyczne i aplikacje finansowe.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)