Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy akcje JSW dadzą zarobić?

0
Podziel się

Zobacz, czy ponad 2 miliardy złotych zysku przełożą się na kurs akcji węglowej spółki.

Czy akcje JSW dadzą zarobić?
(JSW/materiały prasowe)
bEiubUwR

Czy ponad 40-procentowy wzrost zysku spółki przełoży się na wyższe ceny akcji JSW? Według najbardziej optymistycznych prognoz mogą one wzrosnąć o nawet 20 procent. Zdania ekspertów odnośnie potencjału JSW są jednak mocno zróżnicowane.

Jastrzębska Spółka Węglowa pochwaliła się wynikami za czwarty kwartał 2011 roku.Zysk netto JSW w tym okresie wyniósł miliard złotych i tym samym okazał się wyższy od oczekiwań analityków. W całym 2011 roku grupa zarobiła netto prawie 2,1 mld złotych. To o ponad 40 procent więcej niż w 2010 roku, kiedy zysk netto nie przekroczył 1,5 mld złotych.


źródło: Money.pl, opracowanie na podstawie raportów finansowych

bEiubUwT

Lepsze od rynkowych prognoz wyniki to jednak efekt nieuwzględnionych w szacunkach analityków niemal 250 mln złotych, o które zostały zmniejszone koszty emisji akcji spółki.

Po uwzględnieniu tej kwoty wyniki JSW były już słabsze od oczekiwań ekspertów, co inwestorzy bardzo szybko wykorzystali jako pretekst do pozbywania się akcji węglowej spółki.

Zobacz, jak radziły sobie akcje JSW po publikacji wyników za 2011 rok Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Akcje JSW były wczoraj jednym z najsłabszych przedstawicieli indeksu WIG20. Słabiej od najbardziej prestiżowego wskaźnika warszawskiej giełdy wypadają także od początku lipca 2011 roku, kiedy to węglowa spółka zadebiutowała na GPW.

bEiubUwZ

Zobacz, jak akcje JSW radziły sobie od debiutu na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo że w styczniu tego roku spółka radziła sobie znacznie lepiej niż WIG20, to akcje JSW w dalszym ciągu znajdują się ponad 20 procent poniżej ceny emisyjnej. Podczas oferty publicznej za jeden walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej inwestorzy płacili bowiem 136 złotych.

bEiubUxa

Eksperci nie są optymistamiCzy jest szansa, że akcje powrócą w okolice kursu z debiutanckiej sesji? Olbrzymiej wiary w to nie przejawiają analitycy z instytucji finansowych. Nawet najbardziej optymistyczni - eksperci DI BRE Banku - cenę docelową wyznaczyli na poziomie 125 złotych. Licząc od wczorajszego zamknięcia, dotarcie do tego poziomu oznaczałoby całkiem przyzwoity, bowiem sięgający około 20 proc., wzrost ceny akcji JSW.

Zobacz, jak w tym roku akcje JSW wyceniają analitycy
Instytucja Rekomendacja Cena docelowa
Societe Generale trzymaj 97,00
DM PKO BP neutralnie 106,00
DI BRE Bank kupuj 125,00
Deutsche Bank trzymaj 85,00

Źródło: Money.pl, na podstawie raportów analityków

- _ Spodziewamy się, że pierwszy i drugi kwartał tego roku będą gorsze od czwartego kwartału 2011 roku, jednak ten scenariusz jest już uwzględniony w cenach. Poprawy wyników oczekujemy w trzecim kwartale 2012 roku _ - deklaruje Michał Marczak z DI BRE Banku.

bEiubUxb

Co może stanąć na przeszkodzie_ ? __ - W najbliższym horyzoncie nie widzę szans na powrót kursu w okolice 136 złotych. Rynek nie jest łatwy. Kiedy inwestorzy kupowali akcje JSW, panowały zupełnie inne realia. Wynikom spółki i co za tym idzie, kursowi akcji, nie najlepiej wróży także spadający popyt na rynku stali i węgla koksowego. Spółka w 2011 roku nieco rozczarowała także po stronie kosztów - _ uważa Leszek Iwaszko, analityk Societe Generale.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że bardzo dobre wyniki opublikowane przez spółkę to w dużej mierze efekt wysokich cen surowców. Średnia cena węgla koksowego wyniosła w 2011 roku niemal 812 złotych za tonę. To niemal 40 proc. więcej niż w 2010 roku. - _ Sytuacja w ubiegłym roku była nadzwyczajna. Teraz rynek normalnieje, a ceny sukcesywnie wracają w okolice poziomów z 2010 roku _ - dodaje Iwaszko.

Dywidenda może pomóc, ale...

Do zakupu papierów spółki może zachęcać jej polityka dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Jastrzębska Spółka Węglowa w formie dywidendy planuje wypłacać przynajmniej 30 procentskonsolidowanego zysku netto. Taką obietnicę złożył wczoraj także zarząd JSW.

bEiubUxc

W tej kwestii sojusznikiem drobnych inwestorów może okazać się Skarb Państwa, który jest większościowym akcjonariuszem JSW. Pod koniec stycznia minister finansów Jacek Rostowski deklarował, że rząd spodziewa się od Jastrzębskiej Spółki Węglowej _ znaczącej dywidendy _.

-_ Dywidenda powyżej 30 procent może zachęcić inwestorów do większych zakupów i tym samym pozytywnie przełożyć się na kurs akcji. Podział zysku zgodny z oczekiwaniami nie będzie miał natomiast większego wpływu na notowania JSW - _twierdzi Artur Iwański, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Skarb Państwa może też zaszkodzićResort skarbu, ubiegając się o wysoką dywidendę, może zachęcić do kupowania akcji JSW. Może także kursowi zaszkodzić. Państwo obecnie posiada ponad 57 proc. akcji węglowej spółki, a do zachowania kontroli nad przedsiębiorstwem wcale tak dużego pakietu nie potrzebuje.

Statut JSW, podobnie jak w przypadku innych państwowych spółek, ogranicza prawo głosu innych akcjonariuszy do maksymalnie 10 procent. Biorąc pod uwagę tegoroczne potrzeby finansowe Skarbu Państwa, istnieje zagrożenie, że na rynek w każdej chwili może trafić pokaźny, nawet 10-proc. pakiet akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak pokazały przypadki Tauronu, PZU, czy PGE - kierunek po ogłoszeniu takiej wiadomości może być tylko jeden.

Więcej analiz dotyczących największych spółek z GPW - czytaj w Money.pl
Grad dla Money.pl: Na akcjach JSW inwestorzy jeszcze zarobią Minister Skarbu Państwa nie uważa, by tegoroczne oferty BGŻ i JSW były jego porażkami. Mówi też, kiedy odejdzie z resortu.
1000 procent zysku na KGHM Prezes KGHM dopiero co przejął Quadrę, a już myśli o kolejnych inwestycjach. Zobacz, jak to wpłynie na wyniki spółki.
Tyle można zarobić na akcjach PKO BP Bank pochwalił się rekordowymi wynikami. Kurs akcji znacząco wzrośnie, chyba że...

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów polskiego prawa

bEiubUxu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)