Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy KPWiG będzie oskarżycielem w sprawie Elektrimu?

0
Podziel się:

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd rozważa, czy nie wystąpić jako oskarżyciel posiłkowy w sprawie wykorzystania przez BRE Bank poufnych informacji przy kupnie akcji Elektrimu - poinformował w piątek przewodniczący KPWiG

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd rozważa, czy nie wystąpić jako oskarżyciel posiłkowy w sprawie wykorzystania przez BRE Bank poufnych informacji przy kupnie akcji Elektrimu - poinformował w piątek przewodniczący KPWiG.

'Poprzedni zarząd Elektrimu skierował do prokuratury wniosek dotyczący wykorzystania informacji poufnych przez BRE przy zakupywaniu akcji Elektrimu i komisja przygląda się w tej chwili tej sprawie. Chcemy zobaczyć, czy nie przystąpimy tam jako oskarżyciel posiłkowy, gdybyśmy uznali, że zarzuty sformułowane w tym wniosku mają swoje uzasadnienie' - powiedział dziennikarzom przewodniczący KPWiG Jacek Socha po posiedzeniu komisji skarbu.

Jego zdaniem trudno jednak oczekiwać, że postępowanie w tej sprawie może zakończyć się wyrokiem

'W takich sprawach nie było dotychczas wyroków, które by pokazywały, że jest to traktowane przez polski wymiar sprawiedliwości za istotne naruszenie przepisów funkcjonowania rynku kapitałowego' - powiedział Socha

'W przypadku Elektrimu również niczego dobrego się nie spodziewam, jednak ze względu na skomplikowaną sytuację spółki być może dowiemy się szybciej, czy prokuratura stwierdziła naruszenia przepisów ustawy, czy nie' - dodał.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez osoby działające w imieniu BRE Banku złożył poprzedni zarząd Elektrimu z pełniącym obowiązki prezesa Waldemarem Siwakiem.

Zawiadomienie dotyczyło wykorzystywania przez BRE Bank informacji poufnych dotyczących Elektrimu do nabycia akcji spółki w celu przejęcia nad nią kontroli.

Jacek Krawiec, który dzień później został nowym prezesem spółki, wycofał ten wniosek, ale prokuratura mimo to wszczęła postępowanie.

BRE Bank jest jednym ze znaczących akcjonariuszy Elektrimu, kontroluje ponad 10 proc. akcji warszawskiej spółki. Podobną ilością akcji dysponuje francuski koncern Vivendi.

BRE Bank dąży do odwołania rady i wprowadzenia do niej swoich przedstawicieli, dlatego wraz z grupą akcjonariuszy zażądał jak najszybszego zwołania NWZA Elektrimu.

Nowy zarząd Elektrimu, zgodnie z życzeniem BRE, zapowiedział zwołanie NWZA spółki na 10 kwietnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)