Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy warto już kupować akcje? Zobacz prognozy ekspertów

0
Podziel się

Oto trzynaście spółek, na których akcje warto postawić.

Czy warto już kupować akcje? Zobacz prognozy ekspertów
(Reporter Poland)
bDfffJjF

Największe spółki notowane na GPW nie dadzą inwestorom dużo zarobić. Znacznie lepiej wyglądają perspektywy dla mniejszych przedsiębiorstw. Analitycy szacują, gdzie pierwsze półrocze zakończy WIG20 oraz typują trzynaście spółek, na których akcje warto postawić.

Coraz więcej wskazuje na to, że najgorsze wahania na GPW mamy już za sobą i zapoczątkowane w pierwszym kwartale wzrosty będą kontynuowane, bo większe uspokojenie sytuacji w strefie euro powinno zachęcić inwestorów do kupna akcji. Money.pl zapytał analityków, jakie będą najbliższe tygodnie dla inwestorów i na jakie spółki warto postawić.

KGHM w górę, mocny zjazd w budowlance

W nowy kwartał inwestorzy wchodzą w niezbyt dobrych nastrojach. Za nami bowiem okres, który nie przyniósł im dużych zysków, a jednocześnie musieli przyzwyczaić się do ogromnej niepewności. Wszystko przez przeciągający się kryzys w strefie euro i zagrożenie bankructwem Grecji. Wieści o możliwym upadku tego kraju w pierwszych trzech miesiącach roku powodowały, że inwestorzy mimo dobrych informacji ze spółek bali się kupować ich akcje.

bDfffJjH

Tym sposobem indeks WIG20 od początku roku zyskał tylko niecałe 6 procent, podczas gdy główny wskaźnik niemieckiej giełdy DAX poszedł w górę o 16 procent, francuski CAC40 o 7 procent i tylko brytyjski FTSE 100 zachował się słabiej od indeksu polskich blue chipów.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dla wskaźnika WIG20 barierą bardzo trudną do pokonania stał się poziom 2,4 tysiąca punktów. Taka sytuacja utrzymuje się już mniej więcej od lata ubiegłego roku, czyli po okresie bardzo mocnych spadków spowodowanych pierwszymi doniesieniami ze strefy euro.

Chociaż wskaźnik blue chipów nie poszedł znacząco w górę, to jednak można znaleźć kilka wyjątków, które przyniosły inwestorom bardzo przyzwoite zyski. Dobry okres mają za sobą posiadacze akcji spółek wydobywczych. KGHM od początku roku zyskał prawie 30 procent, Bogdanka ponad 20 procent, a JSW ponad 10 procent. Z drugiej strony, zestawienia znalazły się spółki budowlane, których kursy wyraźnie się załamały: GTC poszło w dół o prawie 30 procent, a PBG zjechało o ponad 40 procent. Ta druga spółka nie jest już notowana w WIG20.

bDfffJjN

Bardzo dobry czas dla mniejszych spółekO wiele lepszy okres mają za sobą posiadacze akcji małych i średnich spółek, które po czasie mocnych spadków wreszcie odzyskały wigor. To wyraźny sygnał, że akcje właśnie tych firm mogą w najbliższych miesiącach przynieść inwestorom jeszcze wyraźniejsze wzrosty.

Od początku roku roku wskaźnik średnich spółek mWIG40 urósł o 15 procent, a indeks małych firm sWIG80 zyskał aż jedną piątą.

Indeksy małych i średnich spółek na GPW od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto przypomnieć, że w okresie giełdowej bessy to właśnie małe i średnie spółki ponosiły największe straty, co również negatywnie odbiło się na wycenie jednostek funduszy inwestycyjnych, lokujących środki w ich akcjach. Dlatego zdaniem analityków mocne odbicie w pierwszym kwartale może wróżyć hossę dla akcji małych i średnich firm.

bDfffJjO

Analitycy są niemal jednomyślni - większość z nich obstawia, że w drugim kwartale 2012 roku lepiej od blue chipów będą radzić sobie spółki średnie i małe. W te ostatnie mocno wierzy Mirosław Saj, analityk BM DnB Nord.

- _ Powód jest prosty - Skarb Państwa straszy podażą na części spółek z WIG20, które sporo ważą w indeksie. Po drugie - nie widać napływu nowych środków na nasz rynek, więc kapitał krajowy będzie koncentrował się na mniejszych spółkach _ - prognozuje ekspert.

bDfffJjP

Inne zdanie ma Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. - _ Dotychczas małe i średnie spółki radziły sobie lepiej od dużych. Teraz role mogą się odwrócić. Trzeba pamiętać, że ostatnie dane z Europy, USA i Chin nie rozpieszczają inwestorów, a mniejsze spółki są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w dynamice wzrostu gospodarczego - za uważa. _

_ - Gorsze perspektywy dla zarówno krajowej, jak i europejskiej gospodarki mogą w większym stopniu odcisnąć się negatywnym piętnem na kursach mniejszych walorów . Pytanie, kiedy ta słabość będzie już wyraźnie widoczna. Niewykluczone, że nie nastąpi to od razu z początkiem drugiego kwartału, ale dopiero nieco później _ - prognozuje Bugaj.

WIG20 w górę? O mocne wzrosty będzie trudnoPięciu z sześciu analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, prognozuje, że za trzy miesiące WIG20 będzie znajdował się wyżej niż obecnie. Według żadnego z nich WIG20 nie przekroczy bardzo ważnego z punktu widzenia szans na długoterminowe wzrosty, poziomu 2450 punktów, czyli szczytu z sierpnia ubiegłego roku.

Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzy Łukasz Rosiński z Domu Maklerskiego AmerBrokers. Jego zdaniem właśnie na tym poziomie indeks największych spółek zakończy pierwsze półrocze tego roku. W stosunku do piątkowego zamknięcia, oznaczałoby to około 7-procentowy wzrost.

bDfffJjQ

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

O niemal 100 pkt. niżej znajduje się średnia oczekiwań wszystkich ankietowanych analityków. Sięgnięcie poziomu 2358 pkt. oznaczałoby, że wzrost wyniósłby zaledwie 3 procent. Prognozy byłyby wyższe, gdyby nie szacunki Łukasza Bugaja, według którego drugi kwartał będzie spadkowy.

- _ Na rynku od lutego zagościł lekki trend spadkowy i nie widać sygnałów, by uległ on zakończeniu. WIG20 ma wszelkie szanse dalej spadać i niewykluczone, że na koniec czerwca może wynosić 2150 punktów, jeśli nie mniej _ - prognozuje analityk.

Na które akcje warto postawić?

Większość spośród trzynastu eksperckich _ typowań _ skupia się na średnich i małych spółkach. Przedsiębiorstwa wchodzące do WIG20 otrzymały tylko 3 wskazania.

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

Według Marcina Materny z Millennium DM ciekawym pomysłem jest _ zagranie pod _ dywidendę z PKO BP i PZU. Z kolei zdaniem Artura Nawrockiego z Money.pl ostatnie spadki Tauronu sprawiły, że jest on obecnie bardzo ciekawą opcją inwestycyjną.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autorów oraz analityków giełdowych i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

bDfffJki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)