Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
20.04.2010 10:53

DM PKO BP podwyższył wycenę PKN Orlen

Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 9 kwietnia, podwyższyli cenę docelową dla akcji PKN Orlen do 35 zł, z 27,81 zł oraz podtrzymali rekomendację redukuj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 9 kwietnia, podwyższyli cenę docelową dla akcji PKN Orlen do 35 zł, z 27,81 zł oraz podtrzymali rekomendację _ redukuj _. *

Rekomendacja została wydana przy cenie akcji na poziomie 37,62 zł. We wtorek około godziny 10.38 za papiery spółki płacono taką samą cenę.

_ Wraz z nadejściem wiosny należy spodziewać się osłabienia popytu na olej napędowy, natomiast ożywienie na rynku średnich destylatów będzie w dużej mierze zależne od trwałości poprawy sytuacji gospodarczej. Spadki dyferencjału w ostatnich dniach wskazują, iż dynamiczna zwyżka w okresie luty-marzec była zdarzeniem sezonowym i raczej nie jest do utrzymania w kolejnych kwartałach _ - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków, I kwartał tego roku charakteryzował się poprawą marż rafineryjnych.

_ Szacujemy, iż modelowa marża rafineryjna wyniesie około 3,80 USD/bbl czyli więcej o 70 proc. kw/kw, jednak mniej w relacji r/r, kiedy to marża wyniosła 5,2 USD/bbl. Średni poziom dyferencjału w I kw. szacujemy na około 1,30 USD/bbl _ - oceniają analitycy.

Jednak, w ich opinii, wzrost marż nie będzie w stanie zniwelować spadku wolumenów, na co złożyła się sroga zima oraz sezonowy spadek sprzedaży w segmencie detalicznym.

Analitycy oceniają, że sprzedaż zapasów wpłynie pozytywnie na cash flow spółki, jednak nie rozwiązuje ona problemów koncernu z wypracowaniem przyzwoitych zysków na podstawowej działalności w bieżącym otoczeniu makroekonomicznym.

_ Wciąż niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne powoduje, iż PKN Orlen w bieżącym roku będzie musiał skupić się na optymalizacji zarządzania kapitałem obrotowym, po to aby systematycznie generować wolne przepływy pieniężne. W związku z powyższym strategia koncernu zakłada koncentrację na dywersyfikacji działalności spółki, poprzez wchodzenie w nowe obszary typu upstream oraz energetyka _ - głosi komunikat.

_ Obniżenie poziomu zadłużenia netto oraz wypracowanie ok. 2,9 mld zł środków pieniężnych na koniec 2009 r. skłoniło nas do podwyższenia ceny docelowej PKN Orlen. Niemniej jednak w kolejnych kwartałach istnieje ryzyko, iż działania optymalizujące kapitał obrotowy okażą się nietrwałe. Dodatkowo na bazie wskaźników PE na lata 2010 oraz 2011 widać, iż PKN Orlen notowany jest z premią w stosunku do porównywalnych konkurentów. W związku z powyższym wydajemy rekomendację REDUKUJ _ - napisano.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz