Notowania

giełda
30.12.2014 13:40

Dobre lata na giełdach już minęły. Rok 2015 będzie trudniejszy?

Analitycy obstawiają, jak będzie wyglądał kolejny rok na rynkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(reynermedia / Flickr (CC BY 2.0))

W Europie Zachodniej spadki indeksów na giełdach przed końcem roku. Na rynku są odczucia, iż dobre lata rynku byka już minęły. Następny rok może być trudniejszy - wskazują maklerzy.

_ 2014 rok nie był fantastycznym czasem dla rynków akcji, a teraz każdy, kto może, realizuje zyski _ - mówi Luca Paolini, główny strateg Pictet Asset Management Ltd. w Londynie.

_ Mamy niepokój o sytuację w Grecji i w strefie euro, spadające ceny ropy naftowej i perspektywę podwyższenia stóp procentowych przez Fed w USA _ - dodaje.

Paolini wskazuje, że na rynku są odczucia, iż dobre lata rynku byka są już za nami. _ Jest odczucie, że dobre lata rynku byka są już za nami. Następny rok będzie trudniejszy _ - mówi.

Tymczasem we wtorek premier Grecji Antonis Samaras ma zwrócić się do ustępującego prezydenta kraju Karolosa Papuliasa o rozwiązanie parlamentu i przeprowadzenie 25 stycznia przedterminowych wyborów.

W poniedziałek parlament Grecji po raz trzeci nie był w stanie wybrać następcy Papuliasa. Jedyny kandydat, były komisarz UE Stawros Dimas nie uzyskał wymaganej większości 180 głosów.

Dwupartyjna koalicja rządząca dysponuje 155 głosami w parlamencie, a więc do przeforsowania swego kandydata na szefa państwa potrzebowała wsparcia deputowanych opozycyjnych lub niezrzeszonych.

Dimas nie uzyskał też wystarczającego poparcia w głosowaniach, które odbyły się 17 i 23 grudnia. Z sondaży wynika, że w styczniowych wyborach parlamentarnych może odnieść zwycięstwo lewicowa partia SYRIZA, bardzo krytyczna wobec firmowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy programu pomocowego dla Grecji oraz towarzyszących mu restrykcji budżetowych.

Dojście do władzy w Grecji antyeuropejskiej Syrizy może utrudnić współpracę kraju z międzynarodowymi wierzycielami i w najgorszym scenariuszu postawić pod znakiem zapytania przyszłość tego kraju w strefie euro. Z powodu fiaska wyborczego w Grecji słabnie waluta strefy euro.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz