Notowania

gpw
29.09.2008 20:05

Dramat na giełdach

Kolejne banki padły ofiarami kryzysu finansowego. WIG20 spadł o ponad 5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Giełdy w USA i Europie gwałtownie spadły. Kryzys finansowy w sektorze bankowym uderzył w banki na Starym Kontynencie. *

W weekend okazało się bowiem, że rządy Belgii, Danii i Luksemburga były zmuszone znacjonalizować tamtejsze oddziały banku Fortis. Łącznie wykupiono aktywa o wartości 11 mld dolarów.

Na dodatek brytyjski pożyczkodawca Bradford&Bingley's został sprzedany hiszpańskiemu Santanderowi i tylko w ten sposób uniknął bankructwa.

Na europejskich rynkach akcji na poniedziałkowym zamknięciu niemiecki DAX spadł o 4,23 proc. , paryski CAC40 stracił 5,04 proc., a londyński FTSE100 poszedł w dół o 5,3 proc.

Tymczasem za Oceanem Citigroup, największy amerykański bank pod względem aktywów, ogłosił przejęcie Wachovia Corp., szóstego największego banku w USA. W związku z tym notowania Wachovii na amerykańskiej giełdzie zostały zawieszone.

Od początku sesji główne indeksy w Warszawie znalazły się pod kreską. Z każdą kolejną godziną spadki były coraz większe. Gdy ruszyła giełda w Nowym Jorku, rozpoczynając dzień od dużych spadków, wyprzedaż na GPW przybrała na sile. Na zamknięciu WIG20 zanotował 5 proc. stratę.

źródło: Money.pl

Wieczorem polskiego czasu nieoczekiwanie plan ratunkowy dla rynków finansowychzostał odrzuconyw głosowaniu w izbie niższej Kongresu za sprawą sprzeciwu dużej części kongresmenów z Partii republikańskiej.

Wkrótce po głosowaniu indeksy amerykańskich giełd zaczęły dramatycznie tracić na wartości. Nasdaq miał blisko 7 procent straty, Dow Jones Industrial był niemal 5 procent na minusie, a S&P 500 tracił ponad 6 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Notowania indeksów zagranicznych  ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Analiza techniczna spółek i indeksów ]( http://www.money.pl/gielda/analiza_techniczna/ )
Tagi: gpw, spadki, europa, indeksy, giełdy, banki, bankructwa, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz