Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dramatyczna sytuacja pracowników ZNTK Łapy

0
Podziel się

Cała 700-osobowa załoga Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach (Podlaskie) jest od poniedziałku na bezpłatnych urlopach.

Dramatyczna sytuacja pracowników ZNTK Łapy
(PAP/Tomasz Paczos)
bEiZjPHF

Cała 700-osobowa załoga Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach (Podlaskie) jest od poniedziałku na bezpłatnych urlopach. Firma nie ma zleceń, zaczął się przestój - poinformował prezes ZNTK SA Ryszard Ekiert.

Na razie załoga ma tydzień urlopu i nie wiadomo, co będzie dalej. W minionym tygodniu pracownicy przez 2 dni dostawali tzw. postojowe, czyli 60 proc. należnych im pieniędzy.

Łapskie ZNTK są spółką giełdową. Zakłady zajmują się przede wszystkim remontami taboru kolejowego. Głównym zleceniodawcą jest PKP Cargo.

bEiZjPHH

ZNTK czekają na ogłoszenie przez PKP Cargo przetargu na remont 1,2 tys. wagonów. PKP Cargo miała go ogłosić przed tygodniem, ale do tej pory nie został jednak ogłoszony.

Zakłady czekają też na zawarcie umowy z PKP Cargo na kasację wagonów. Jak poinformował PAP Ekiert, ze strony ZNTK dokumenty zostały podpisane, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji PKP Cargo. Według prezesa, gdyby umowa była realizowana, załoga ZNTK miałaby zapewnioną pracę przez 3 tygodnie.

Rzecznik prasowy PKP Cargo Jacek Wnukowski powiedział PAP, że spółka chce się odnieść do sprawy ZNTK, ale zaznaczył, że trudno powiedzieć coś konkretnego, gdyż "trwają rozmowy". PKP Cargo zapowiada wydanie komunikatu w sprawie ZNTK Łapy.

ZNTK dostały od PKP Cargo zaproszenie na rozmowy w środę; dzień później w Warszawie ma odbyć się spotkanie związkowców.

bEiZjPHN

ZNTK SA to największy pracodawca w liczących blisko 25 tys. mieszkańców Łapach. 56 proc. akcji spółki ma prezes i zależna od niego spółka.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiZjPIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)