Notowania

energetyka
12.08.2015 08:48

Energa podała wyniki. Są gorsze od prognoz, ale spółka płaci wysoką dywidendę

Na godzinę 13 została zaplanowana konferencja prasowa zarządu koncernu energetycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Dokładnie 177,95 miliona złotych zarobiła w drugim kwartale Grupa Energa. Oznacza to spadek o prawie 40 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Spółka opracowuje aktualizację strategii, której ostateczny kształt powinien być znany w czwartym kwartale.

Aktualizacja, godz. 14.45

Energa opublikowała wyniki w środę rano. Warto odnotować, że wyniki finansowe trzeciego pod względem wielkości dystrybutora energii w kraju okazały się gorsze od wcześniejszych prognoz analityków. Ci wskazywali na wynik netto na poziomie około 196 milionów złotych.

Z raportu wynika również, że Energa utrzymuje poziom sprzedaży na poziomie podobnym co w ubiegłym roku. W drugim kwartale przychody sięgnęły 2,512 miliarda złotych wobec 2,538 miliarda złotych w tym samym okresie 2014 roku.

Gorsze od prognoz wyniki Energi nie są dobrą informacją dla posiadaczy akcji spółki. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy kurs Energi na giełdzie spadł już o około 15 procent. Tymczasem ostatnio analitycy DM mBanku zalecili inwestorom "redukowanie" akcji, wyznaczając cenę docelową na poziomie 18,60 złotego za sztukę. Oznacza to, że ich zdaniem kurs akcji może jeszcze spaść o około 5 procent wobec wtorkowego zamknięcia.

Kurs akcji Energi w ciągu ostatnich trzech miesięcy

Jak podała Energa, na wyniki w pierwszym półroczu pozytywny wpływ miała dystrybucja energii. Sprzedaż w tym segmencie w pierwszym półroczu była o 30 procent wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Był to efekt wyższego wolumenu sprzedanej energii, jak również wyższej średniej stawki sprzedaży usług dystrybucyjnych. Wzrost zysku nastąpił także dzięki ograniczeniu strat sieciowych" - podaje spółka.

Gorzej natomiast wypadł segment odpowiadający za wytwarzanie energii. Energa podaje, że zanotowano niższą produkcję w elektrowni w Ostrołęce i elektrowniach wodnych przy jednoczesnej obniżce ceny dla energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Dobrą informacją dla akcjonariuszy jest natomiast to, że Energa chce pozostać spółką dywidendową. W kwietniu prezes Energi Andrzej Tersa informował: "Moją intencją jest podtrzymanie długoterminowej, ambitnej polityki dywidendowej i praca na rzecz rozwoju całej grupy i wzrostu wartości Energa SA dla jej akcjonariuszy" - powiedział Tersa, cytowany w informacji spółki.

Polityka dywidendowa Energi zakłada wypłatę akcjonariuszom możliwie wysokiej części wypracowanego przez spółkę jednostkowego zysku. W tym roku akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 92 procent zysku z 2014 roku w formie dywidendy, podczas gdy rok wcześniej było to 83 procent. Dało to sumę w wysokości 1,44 złotego na akcję. Ponieważ największym akcjonariuszem w Enerdze wciąż pozostaje Skarb Państwa (51 procent akcji), oznacza to, że z tytułu dywidendy przypadło mu ponad 307 milionów złotych.

Przygotują aktualizację strategii

Energa opracowuje aktualizację strategii, której ostateczny kształt powinien być znany w IV kwartale br., poinformował prezes Andrzej Tersa.

- Od maja trwają prace nad aktualizacją. Dotychczas przeprowadziliśmy analizę sytuacji w sektorze, prognozę dla portfela biznesów oraz diagnozę dla pozycji strategicznej - powiedział Tersa podczas konferencji prasowej. Dodał, że prawdopodobnie ostateczny kształt strategia przyjmie w czwartym kwartale.

Prezes wyjaśnił, że głównymi kierunkami rozwoju spółki pozostają rozwój działalności dystrybucyjnej, koncentracja na obsłudze klienta oraz rozwój wytwarzania i działanie w zgodzie ze środowiskiem.

Wskazał także wyzwania dla spółki, wynikające z sytuacji w sektorze - zmiana struktury wytwarzania, warunki w obszarze OZE, głębsza ingerencja regulatora w obszarze dystrybucji, chęć utrzymywania klientów.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz