Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EQT chce wycofać HTL-Strefę z GPW

0
Podziel się:

Fundusz private equity EQT, który ogłosił dziś wezwanie na 100% akcji HTL-Strefa zamierza wycofać spółkę z warszawskiej giełdy.

EQT chce wycofać HTL-Strefę z GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Fundusz private equity EQT, który ogłosił dziś wezwanie na 100% akcji HTL-Strefa zamierza wycofać spółkę z warszawskiej giełdy. Fundusz spodziewa się, że inwestorzy finansowi - Pioneer Pekao Investment Management i OFE Polsat oraz mniejszościowi akcjonariusze, odpowiedzą na wezwanie, poinformowali przedstawiciele funduszu w czwartek.

_ Chcemy zdjąć spółkę z warszawskiej giełdy. HTL-Strefa przez trzy lata pokazała się z dobrej strony zagranicznym inwestorom i partnerom. Bycie w prywatnych rękach i planowanie w dłuższym dwu-, trzyletnim horyzoncie będzie korzystniejsze dla spółki, niż rozliczanie się kwartalnie z osiąganych wyników _ - powiedział partner w EQT Partners Piotr Czapski.

Terantium Investments, kontrolowany przez EQT V Limited, należący do Grupy EQT ogłosił wezwanie na 64.593.731 akcji HTL-Strefa, stanowiących 100% kapitału HTL-Strefa producenta nakłuwaczy bezpiecznych i lancetów personalnych.

Trzej główni akcjonariusze HTL-Strefa - Andrzej Czernecki, spółka Noryt N.V.oraz Wojciech Wyszogrodzki zobowiązali się, że sprzedadzą w ramach wezwania łącznie 50.225.000 tj. 77,76% akcji spółki. Zdaniem Czapskiego pozwoli to ze spokojem myśleć o powodzeniu wezwania, którego warunkiem jest skupienie ponad 80% akcji.

Ponad 10% akcji HTL-Strefa należy do OFE Polsat i Pioneer Pekao Investment Management, pozostałe są w wolnym obrocie.

W najbliższych dniach planowane jest spotkanie z tymi udziałowcami oraz konferencja dla mniejszościowych akcjonariuszy. _ Mamy nadzieję, że zarówno te instytucje, jak i anonimowi akcjonariusze mniejszościowi odpowiedzą na nasze wezwanie. To spółka o bardzo niskiej płynności, więc jest dobra okazja, aby zrealizować zyski, które do tej pory były na papierze. Wycena spółki jest na najwyższym poziomie od dwóch lat _ - zaznaczył Czapski.

Cena w wezwaniu została ustalona na 13,71 zł i w ocenie EQT jest ona bardzo atrakcyjna.

Transakcja jest kredytowana przez Andrzeja Czerneckiego i Noryt, którzy połowę kwoty za swoje akcje otrzymają w gotówce. Reszta środków - ponad 76 mln euro zostanie spłacona w ciągu 36 miesięcy w trzech ratach.

_ Taka konstrukcja transakcji daje lepszą pozycję akcjonariuszom mniejszościowym i umożliwia sprawne przeprowadzenie całego procesu _- podkreślił.

EQT nie zamierza wprowadzać radykalnych zmian w spółce i redukować zatrudnia w fabryce w Łęczycy. Chce natomiast wzmacniać jej pozycję m.in. poprzez przejęcia.

_ Planujemy rozwój mocy produkcyjnych i pokrewnych produktów związanych z diagnostyką. Patrzymy też na możliwe przejęcia firm z branży, a przejęcie szwedzkiego konkurenta pokazało, że HTL-Strefa to potrafi. Wierzymy również w rozwój geograficzny i nowe kontrakty _- powiedział Czapski.

Dodał, że średnioroczny wzrost przychodów spółek portfelowych EQT w ciągu 15 lat sięga 13%, a zysków 20%. _ Nie chcielibyśmy, aby w przypadku HTL-Strefa było mniej _- zaznaczył.

EQT chce, aby dotychczasowy prezes HTL-Strefa Andrzej Czernecki objął funkcję przewodniczącego rady nadzorczej, a dyrektor generalny Wojciech Wyszogrodzki został prezesem spółki.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)