Notowania

giełda
27.08.2009 13:26

Ergis Eurofilms zdradza plany odnośnie przejęć

Spółka w najbliższych miesiącach nie planuje akwizycji. Zamierza jednak obserwować podmioty, które mogłyby być potencjalnym celem przejęcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(spółka)

*Ergis Eurofilms w najbliższych miesiącach nie planuje akwizycji. Zamierza jednak obserwować podmioty, które mogłyby być potencjalnym celem przejęcia. *

Najchętniej przejmowałby firmy z Europy Zachodniej i Południowej. Na razie skupia się na refinansowaniu części zadłużenia i dalszym wykorzystywaniu efektów synergii w grupie.

_ - Zdecydowaliśmy, że nie będziemy robić przejęć gotówkowych w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy. Nie zamierzamy w ciągu najbliższych kwartałów realizować transakcji gotówkowych. Ale będziemy oczywiście obserwować podmioty na rynku, zarówno w kraju, jak i za granicą. Przy czym interesowałby nas raczej zachód i południe Europy _ - powiedział prezes Tadeusz Nowicki (na zdjęciu) na konferencji prasowej.

W 2007 r. Ergis Eurofilms przejął dwie firmy w Niemczech: MKF-Folien i Schimanski. Spółka jest w trakcie podejmowania decyzji, w jaki sposób zrefinansować część kredytu zaciągniętego na te akwizycje. W styczniu upływa termin spłaty części należności do banków. W grę wchodzi m.in. emisja akcji.

W czwartek rano spółka przedstawiła wyniki za I półrocze tego roku. Zysk netto spadł rdr o 4,3 proc., do 7,9 mln zł, zysk operacyjny wzrósł o 141 proc., do 24,1 mln zł, zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 26,4 proc., do 59,9 mln zł, EBITDA wzrosła o 70,8 proc., do 36 mln zł, a przychody spadły o 4,9 proc., do 277,8 mln zł.

Jak poinformował prezes, zdecydowana poprawa wyników operacyjnych wynika m.in. z obniżenia kosztów działalności. Koszty ogólne w I półroczu spadły o 12 proc. rok do roku.

Na wyniki wpływ miała także poprawa produktywności oraz uzyskanie efektów synergii w grupie. Istotne było też osłabienie złotego. Grupa zanotowała bowiem w tym czasie przewagę eksportu nad importem, co wpłynęło pozytywnie na wskaźniki zyskowności.

Blisko 5-proc. spadek przychodów wynika natomiast głównie ze spadku cen surowców, który przełożył się na obniżenie cen transakcyjnych części asortymentu. Wolumenowo sprzedaż spadła w I kwartale nieznacznie, o 2 proc.

Obecnie kwota zadłużenia netto grupy wynosi 172,3 mln zł.

W pierwszym półroczu w Flexergisie, spółce z grupy Ergis Eurofilms, przeprowadzona została inwestycja, w wyniku której moce produkcyjne tej spółki docelowo wzrosną o 25 proc. W ramach inwestycji wybudowano halę produkcyjną i postawiono instalację fleksograficzną maszyny drukarskiej.

Około 60 proc. przychodów grupy Ergis Eurofilms stanowi sprzedaż folii do opakowań, a 40 proc. - wyrobów związanych z budownictwem lub pochodnych.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz