Notowania

sesja na wall street
16.12.2011 23:10

Europa decyduje o sytuacji na Wall Street

Jeszcze kilka miesięcy temu było zupełnie na odwrót.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kentannenbaum/Dreamstime)

*Niepokojące wieści z Europy znacznie ostudziły poranny zapał inwestorów za Oceanem do kupowania akcji. *

Główne indeksy tamtejszych giełd ostatecznie zakończyły dzień na nieznacznych plusach (Nasdaq i S&P) lub minimalnie pod kreską (Dow Jones Industrial stracił 0,02 procent.)

Zobacz jak przebiegała piątkowa sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pierwsza faza sesji na amerykańskich parkietach zwiastowała dużo bardziej optymistyczne zakończenie. Spadki w końcówce handlu w Europie przyczyniły się jednak na pogorszenie nastrojów na Wall Street. Inwestorów, tak na Starym Kontynencie jak i na Wall Street, zaniepokoiły decyzje agencji ratingowej Fitch.

Po pierwsze umieściła ona na liście obserwacyjnej, z nastawieniem negatywnym, Włochy, Hiszpanię, Irlandię, Belgię, Słowenię i Cypr. jednak Fitch zapowiedział jednocześnie, że weryfikację ratingów tych krajów przeprowadzi do końca stycznia 2012 roku.

Jeszcze większą nerwowość wprowadziła agencja zmianą perspektywy ratingu Francji ze stabilnej na negatywną. Co więcej oceniono, że prawdopodobieństwo utraty przez Francję ratingu AAA w ciągu najbliższych dwóch lat, wynosi nieco ponad 50 procent.

Ostatnią w tygodniu sesję nie będą dobrze wspominać posiadacze akcji Research In Motion Ltd., producenta telefonów Blackberry. Ich akcje w ciągu jednej sesji potaniały po ponad 11 procent po tym, jak okazało się, że zapowiadana na pierwszą połowę przyszłego roku premiera nowej generacji smartfonów przesunie się na końcówkę roku. Do tego spółka ujawniła swoje prognozy tegorocznej sprzedaży i zysków, które są niższe od oczekiwań analityków.

Powodów do zadowolenia nie mają również świeżo upieczeniu akcjonariusze Zynga Inc., największego producenta gier dla Facebooka. W debiucie akcje spółki potaniały o 5 procent.

Zdecydowanie lepiej piątkowa sesja zapadnie w pamięci akcjonariuszy Adobe Systems Inc. Papiery znanego producenta oprogramowania zyskały ponad 6 procent i tym samym odnotowały największy wzrost wśród 500 spółek, wchodzących w skład indeksu S&P 500. Inwestorom przypadła do gustu informacja, że sprzedaż spółki w ostatnich trzech miesiącach roku przebije oczekiwania analityków.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz