Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fed skończył sto lat. Pomógł amerykańskiej gospodarce?

0
Podziel się:

Sprawdź, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na nowojorskim parkiecie.

Fed skończył sto lat. Pomógł amerykańskiej gospodarce?
(AP/Fotolink/East News)

Końcówka roku przynosi wzrosty na nowojorskiej giełdzie. Wśród spółek notowanych na Wall Street pozytywnie wyróżnił się koncern Apple. Dzisiaj minęła też okrągła rocznica powołania banku centralnego USA.

Handel na nowojorskim parkiecie upłynął w poniedziałek przy niewielkich obrotach. Przewagę na rynku mieli jednak inwestorzy kupujący akcje. Wydaje się, że taka sytuacja utrzyma się na rynku już do końca roku.

Notowania indeksów na Wall Street w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród danych makroekonomicznych, które w poniedziałek napłynęły na giełdę, warto zwrócić uwagę na aktualne informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dochody w listopadzie wzrosły o 0,2 procent w porównaniu do października. Z kolei wydatki były wyższe o 0,5 procent m/m, co jest najlepszym wynikiem od pięciu miesięcy.

Inwestorzy poznali też najnowszy odczyt wskaźnika nastrojów Uniwersytetu Michigan. Ten w grudniu sięgnął poziomu 82,5 punktu wobec 72,1 punktu miesiąc wcześniej. Dane były zbliżone do wcześniejszych prognoz. Nie bez znaczenia była też zapowiedź Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zamierza podnieść swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla amerykańskiej gospodarki.

Wśród spółek notowanych na Wall Street pozytywnie wyróżnił się w poniedziałek koncern Apple. Jego kurs wzrósł o prawie 4 procent po informacji, że spółka porozumiała się największym na świecie operatorem komórkowym China Mobile. Dzięki niej Apple iPhone trafi do jeszcze większej liczby klientów w Chinach.

Na nowojorskiej giełdzie widać nieco więcej uspokojenia po ostatnich, nerwowych tygodniach, które upłynęły pod znakiem spekulacji na temat tego, czy bank centralny zmniejszy skalę programu QE3. W rezultacie skup obligacji został zmniejszony o 10 miliardów dolarów miesięcznie do 75 miliardów dolarów.

Ciekawostką jest to, że dokładnie w poniedziałek 23 grudnia ta instytucja - w której swoją kadencję na stanowisku szefa kończy Ben Bernanke _ (na zdjęciu) _ - obchodzi swoje setne urodziny. Bank centralny USA został powołany do życia w 1913 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)