Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filar zapowiada: Koniec obniżek stóp

0
Podziel się:

Za takim nastawieniem RPP przemawiają dane na temat wzrostu PKB w I kwartale.

Filar zapowiada: Koniec obniżek stóp
(PAP/Paweł Supernak)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale sugerują konieczność zaprzestania obniżek stóp procentowych - ocenia Dariusz Filar, z Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Dalsze obniżki stóp procentowych byłyby możliwe w warunkach gwałtownie pogarszającej się koniunktury, zaś dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale wskazują na coś przeciwnego. Mamy stabilizację z perspektywą poprawy. To by wskazywało na konieczność zaprzestania obniżek stóp _ - powiedział Filar w rozmowie z _ Gazetą Prawną _.

_ - Nie ma gwałtownego pogorszenia koniunktury, jest utrzymywanie się inflacji powyżej celu. Mamy szansę na powrót z inflacją do celu w roku 2010 - czyli w horyzoncie oddziaływania stóp procentowych. To wszystko wskazuje, że coraz bardziej racjonalne wydaje się ustabilizowanie stóp _ - dodał.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w I kwartale 2009 roku o 0,8 proc.

Raport Money.pl
*PKB Polski jednym z najlepszych na świecie * GUS opublikował dane za I kwartał 2009 roku. Recesji nie ma, jesteśmy w ścisłej czołówce nie tylko Europy. Czytaj w Money.pl

Filar, komentując dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale 2009 roku, stwierdził, że są one dowodem, iż Polska skutecznie broni się przed techniczną recesją.

_ - Wzrost PKB rok do roku o 0,8 proc. to jest mniej więcej to, czego można było oczekiwać. Opinie, że wzrost gospodarczy w I kwartale wyniesie między 0 a 1 proc., były prezentowane przez większość ekonomistów. Ważniejsze jednak jest to, że wzrost odsezonowany w ujęciu kwartał do kwartału okazał się dodatni: GUS wyliczył, że to było 0 proc. w IV kwartale ubiegłego roku i 0,4 proc. w I kwartale tego roku _ - powiedział.

_ - Miałem obawy, że wprawdzie rok do roku wyjdziemy na lekki plus, ale może się zdarzyć, że w ujęciu odsezonowanym kwartał do kwartału będziemy mieli minus. Gdyby to trwało przez dwa kwartały, to mielibyśmy techniczną recesję. Z tych danych wynika, że Polska nie tylko utrzymuje wzrost w ujęciu rocznym, ale też skutecznie broni się przed recesją techniczną. I jest w tym kompletnym wyjątkiem na tle Europy _ - dodał.

Zdaniem Filara dynamika PKB w tym roku ukształtuje się na poziomie powyżej zera.

_ - Taki wynik, zwłaszcza odsezonowowany w ujęciu kwartał do kwartału, daje podstawy do tego, żeby sądzić, że najgorsze już minęło, że jesteśmy na jakimś niskim poziomie, ale osiągamy stabilizację, a perspektywą jest już tylko przyspieszenie i wychodzenie z dołka _ - ocenia.

_ - Sądząc po wskaźnikach koniunktury, może to nastąpić już w IV kwartale. Udało się uniknąć technicznej recesji i nie należy jej już raczej oczekiwać. W najbliższych dwóch kwartałach dynamika PKB może być nieco powyżej zera. A w IV kwartale możemy już widzieć przyspieszenie _ - dodał.

Raport Money.pl
*Kryzys się kończy? Są pierwsze oznaki ożywienia * Od końca lutego indeksy na GPW zyskały średnio 35 procent. Money.pl szuka przyczyn optymizmu. Czytaj w Money.pl

Członek RPP ocenia, że wskaźnik inflacji w kwietniu był na tegorocznym szczycie, obecnie powinien się obniżać.

_ - Jest szansa, żeby przez resztę roku pozostawał w górnym paśmie odchyleń do celu NBP - czyli między 2,5, a 3,5 proc. To będzie usprawiedliwione, bo mamy wysoki wkład do inflacji składnika cen regulowanych, cen żywności oraz paliw _ - powiedział.

_ - Z drugiej strony raczej to wyklucza powrót do celu w roku bieżącym. Jest szansa na powrót do celu w przyszłym roku. Ale to przy założeniu, że nie zmienimy już stóp procentowych _ - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej do 3,00 proc. z 3,5 proc. Decyzja ta ma zastosowanie do rezerwy obowiązkowej podlegającej utrzymaniu od dnia 30 czerwca 2009 roku. W opinii Filara nie jest wykluczona kolejna redukcja stopy rezerwy obowiązkowej.

_ Będziemy patrzyli przede wszystkim na to, jak po tej decyzji będą kształtowały się stopy rynkowe, czy powstrzyma ona niekorzystne zjawisko, które trwa od końca marca - czyli podążanie stopy referencyjnej NBP i stóp rynkowych w przeciwnych kierunkach _ - powiedział.

_ W pełni będziemy to mogli zobaczyć w lipcu. Jeżeli uznamy, że rynek zareagował prawidłowo, to niewykluczone, że będziemy myśleli o dalszej redukcji rezerwy obowiązkowej _ - dodał.

Pytany o jej docelowy poziom stwierdził, że _ jeżeli EBC ma 2-proc. rezerwę, to my nie powinniśmy myśleć o schodzeniu poniżej tego pułapu _.

W opinii Filara, jeżeli obniżka rezerwy obowiązkowej nie przyniesie oczekiwanej reakcji rynku, wówczas NBP będzie myślał o innych rozwiązaniach, takich jak np. ewentualne wydłużanie operacji repo poza obecny maksymalny okres 6 miesięcy.

wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)