Notowania

giełda
23.09.2014 14:30

Firmy deweloperskie utrzymują wysoką rentowność

Ceny mieszkań i tak są na niezmienionym poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jgroup/iStockphoto)

W II kwartale 2014 r. rentowność firm deweloperskich nadal była wysoka i wynosiła co najmniej 20 proc. - oceniają eksperci Narodowego Banku Polskiego.

_ - Pomimo że inwestorzy giełdowi nadal relatywnie nisko oceniają perspektywy firm deweloperskich, szacowana rentowność deweloperskich projektów mieszkaniowych jest cały czas wysoka i wynosi co najmniej 20 proc. Deweloperzy utrzymują ceny mieszkań na niezmienionym poziomie, co przy niskich, spadających cenach czynników produkcji zapewnia im wysokie stopy zwrotu _ - napisano w komentarzu do raportu.

_ - Zagrożeniem dla wysokiej rentowności projektów deweloperskich jest konkurencja sprzedawanych mieszkań z istniejącego zasobu (rynku wtórnego), gdzie ceny cały czas nieznacznie spadają i obecnie we wszystkich miastach są niższe niż na rynku pierwotnym. Drugi czynnik ryzyka to rosnąca liczba noworozpoczynanych projektów, co może także oddziaływać w kierunku obniżek cen _ - dodano.

W raporcie dodano, że sytuacja finansowa badanych firm deweloperskich nie budzi zastrzeżeń, co potwierdza relatywnie niska liczba bankructw, jak na rodzaj działalności gospodarczej obciążonej wysokim ryzykiem działalności.

Z raportu wynika także, że w II kwartale liczba nowych umów na kredyty mieszkaniowe zwiększyła się nieco, jednak akcja kredytowa mierzona faktycznymi wypłatami kredytów utrzymuje się na stabilnym poziomie - zarówno w skali całego kraju, jak też na największych rynkach.

Zdaniem autorów raportu, w omawianym okresie sektor nieruchomości mieszkaniowych pozostawał zrównoważony i brak było symptomów narastania napięć.

_ - Jednocześnie na rynku nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza biurowych i handlowo-usługowych, obserwowano narastającą nierównowagę pomiędzy popytem na przestrzeń a podażą wynikająca z realizacji nowych projektów inwestycyjnych. Skutkowało to rosnącymi pustostanami _ - napisano.

Raport wskazuje, że ceny transakcyjne mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych 7 największych miast były stabilne.

_ - Obserwowano niewielki wzrost cen m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych 9 pozostałych miast stolic województw. W Warszawie, po wzrostach w 2013 r., notowano stabilizację cen transakcyjnych m kw. mieszkań na rynku pierwotnym oraz niewielki ich spadek na rynku wtórnym. Obserwowano zmniejszenie różnic między poziomami cen ofertowych a transakcyjnych m kw. mieszkania w Warszawie. Wskazuje to na elastyczne dopasowywanie cen przez deweloperów do sytuacji rynkowej _ - napisano._ _

_ - We wszystkich miastach ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym. W Warszawie na rynku wtórnym ceny hedoniczne, tj. uwzględniające zmiany jakościowe badanej próby mieszkań w kolejnych kwartałach, nadal spadały. Oznacza to, że ceny porównywalnych mieszkań wykazywały niewielką tendencję spadkową. Na pozostałych rynkach notowano ich stabilizację. Czynsze najmu pozostają stabilne we wszystkich miastach _ - dodano.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, czołówki, giełda na żywo, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz