Notowania

pge
03.11.2009 15:18

Fitch może podnieść rating PGE

Fitch ocenia, że IPO PGE wzmocni profil finansowy spółki przed planowanym znaczącym wzrostem nakładów inwestycyjnych. Agencja może w średnim okresie podnieść perspektywę ratingu PGE do pozytywnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(D. Śmigielski/BOT Elektrownia Bełchatów S.A.)

Fitch ocenia, że IPO PGE wzmocni profil finansowy spółki przed planowanym znaczącym wzrostem nakładów inwestycyjnych. Agencja może w średnim okresie podnieść perspektywę ratingu PGE do pozytywnej - podał Fitch w komunikacie prasowym.

_ Stabilna perspektywa ratingu PGE może zostać zmieniona na pozytywną w średnim okresie, jeśli podwyższeniu kapitału będzie towarzyszyć postęp w integracji grupy, optymalizacja kosztów operacyjnych i zmniejszenie strukturalnego podporządkowania zadłużenia spółki _ - powiedział cytowany w komunikacie Arkadiusz Wicik, dyrektor w dziale energetycznym agencji Fitch.

_ Potencjalna zmiana perspektywy ratingu będzie również zależała od długoterminowych planów inwestycyjnych Grupy PGE (w skład której wchodzi PGE i jej spółki zależne) na lata 2013 -2015 i sposobu ich finansowania _ - dodał.

Fitch podał, że wpływy z emisji w wysokości prawie 6 mld zł nie tylko znacząco poprawią pozycję płynności PGE, ale zwiększą również elastyczność finansową w zakresie utrzymania przez grupę dźwigni finansowej (zadłużenie netto/EBITDA) poniżej poziomu 2,5 (uważanego przez PGE za maksymalny w średnim okresie), pomimo planowanego znacznego zwiększenia zadłużenia w celu współfinansowania znaczących wydatków inwestycyjnych do roku 2012.

Zdaniem agencji Fitch, po emisji akcji Grupa będzie miała czasowo nadwyżkę środków pieniężnych przewyższającą zadłużenie. Zadłużenie netto grupy na koniec sierpnia 2009 wyniosło 4,3 mld zł.

_ Z tego względu, według szacunków Fitch, PGE będzie miało jedną z najniższych dźwigni finansowych na koniec 2009 roku wśród wszystkich europejskich spółek energetycznych ocenianych przez agencję. Dzięki temu PGE będzie w bardzo dobrej sytuacji finansowej przed rozpoczęciem znaczącego programu inwestycyjnego planowanego na lata 2010 - 2012, kiedy to wolne przypływy pieniężne będą ujemne według prognoz Fitch _ - podała agencja w komunikacie.

Fitch przewiduje, że roczne wydatki inwestycyjne PGE wraz z akwizycjami wyniosą średnio 9,7 mld zł w latach 2009 - 2012, co oznacza duży wzrost w stosunku do średniego poziomu 4,1 mld zł w okresie 2006 -2008.

PGE ma rating podmiotu (IDR) na poziomie _ BBB+ _ z perspektywą stabilną. Rating niezabezpieczonego zadłużenia jest na poziomie _ A- _.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pge, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz