Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
forte
04.05.2005 14:45

Forte na kupno zakładu w Rosji i modernizację wyda 3,5 mln euro

Fabryka Mebli Forte SA, która zamiast budować fabrykę w Rosji kupiła obiekt po byłej fabryce mebli we Władimirze, wyda zaoszczędzone dzięki temu środki na kupno parku maszynowego nowocześniejszego niż pierwotnie planowała.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zakup obiektu i jego modernizacja nie powinna przekroczyć 3,5 mln euro. To znacznie mniej niż kosztowałoby nas wybudowanie nowej fabryki" - powiedział w środę dziennikarzom Maciej Formanowicz, prezes FM Forte.

Sam koszt przejęcia tego obiektu to około 1,7 mln euro.

W sumie na uruchomienie zakładu produkcyjnego w Rosji Forte planuje przeznaczyć około 11 mln euro.

"Na maszyny zostanie przeznaczone około 2 mln euro więcej niż pierwotnie zakładaliśmy, planując budowę nowej fabryki" - powiedział PAP Andrzej Korzeb, członek zarządu Forte.

Przed sesją Forte podało, że jej spółka zależna Forte Rus, zawarła z Władimirskim Kombinatem Meblowym ZAO umowę kupna obiektów fabrycznych po byłej fabryce mebli we Władimirze.

"Rynek rosyjski jest dla nas bardzo perspektywiczny. Od wielu lat prowadzimy już na nim działalność handlową. Przed rokiem podjęliśmy decyzję o zamiarze rozpoczęcia produkcji w Rosji" - powiedział Formanowicz.

"Nasze plany pierwotnie zakładały wybudowanie nowej fabryki w Nowogrodzie Wielkim. Ostatecznie wykorzystujemy okazję przejęcia gotowych obiektów w miejscowości Władimir, dzięki czemu w szybszym tempie i taniej rozpoczniemy produkcję mebli" - dodał.

Prezes powiedział, że przejmowany zakład jest w dobrym stanie, firma pozyskuje lepszą lokalizację, bo do Moskwy jest stamtąd 170 km.

Ponadto w odległości 200 km działa czterech niezależnych producentów płyt wiórowych i producent płyt MDF, a także jest wiele tartaków i innych zakładów wytwarzających niezbędne komponenty do produkcji mebli.

Zmiana lokalizacji inwestycji na Władimir - podaje Forte - niesie za sobą również lepsze położenie wobec rynków zbytu.

Pierwotnie Forte chciało wybudować fabrykę w Nowogrodzie Wielkim, w sąsiedztwie fabryki Pfleiderera. Wartość inwestycji szacowana była też na 11 mln euro i mała być sfinansowana ze środków pozyskanych w ubiegłym roku w kwietniu z publicznej emisji akcji serii E (ponad 47 mln zł).

Spółka zapowiada, że zawarcie umowy kupna zakładu we Władimirze przyspieszy realizację celu tej emisji akcji.

Pierwotnie Forte planowało rozpocząć produkcję w rosyjskiej fabryce do końca 2005 roku. Obecnie będzie to możliwe na przełomie października i listopad tego roku.

Oczekiwana zdolność produkcyjna fabryki to 20 mln euro rocznie w perspektywie trzech lat.

Powierzchnia przejętego obiektu wynosi około 20 tys. m kw. i istnieje w przyszłości możliwość rozbudowania części produkcyjnej o co najmniej 15 tys. m kw.

Przedstawiciele Forte poinformowali, że w Nowogrodzie Wielkim firma nie zainwestowała w powierzchnie, więc nie poniesie strat z punktu widzenia nakładów inwestycyjnych, a wykonana dokumentacja technologiczna zostanie zaadoptowana.

W Nowogrodzie Wielkim będzie działać spółka dystrybucyjna, która dzierżawi tam magazyn i biuro.

"Każdy musi znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Nasza decyzja nie przełoży się na współpracę w kraju" - powiedział prezes Forte, pytany o wpływ decyzji na relacje z Pfleidererem.

Pfleiderer podał, że podpisał z jednym z europejskich producentów mebli list intencyjny dotyczący budowy przez tego producenta fabryki mebli w Nowogrodzie Wielkim.

Forte nie podało prognozy wyników na ten rok.

Zysk netto Forte SA wzrósł w 2004 roku do 17,4 mln zł z 8,75 mln zł w 2003 roku, zysk operacyjny spadł do 13,03 mln zł z 25,5 mln zł, a przychody nieznacznie wzrosły - do 282,04 mln zł.

W 2004 roku zysk netto grupy Forte wzrósł do 25,04 mln zł z 13,2 mln zł w 2003 roku, zysk operacyjny spadł do 24,04 mln zł z 25,35 mln zł, a przychody wzrosły do 398,4 mln zł z 348,3 mln zł.

Tagi: forte, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz