Notowania

fts
04.11.2008 13:27

Fortis Bank zrewiduje strategię

Fortis Bank Polska dokona rewizji strategii w związku ze zmianą sytuacji na krajowym i światowych rynkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Fortis Bank Polska dokona rewizji strategii, która zakłada osiągnięcie wskaźnika ROE na poziomie 20% proc., C/I ok. 55 proc. i przychodów wysokości 2,7 mld zł w 2012 roku, w I poł. 2009 roku. w związku ze zmianą sytuacji na krajowym i światowych rynkach.

Pomimo planowanej zmiany właściciela, bank kontynuuje proces połączenia z Dominet Bankiem, poinformowali przedstawicieli FBP.

_ - Trudno powiedzieć, jakie będzie otoczenie makroekonomiczne. Może nie będzie tak różowo, ale nie można podejmować panicznych ruchów. Musimy zaczekać. Na razie podtrzymujemy założenia strategiczne do 2012 roku. Rewizja nastąpi w I półroczu przyszłego roku po sfinalizowaniu transakcji z BNP Paribas i uzgodnieniem strategii z nowym właścicielem _- powiedział wiceprezes Fortis Bank Polska Jan Bujak.

We wrześniu bank poinformował, że chce, aby w 2012 roku jego przychody wyniosły 2,7 mld zł, zwrot z kapitałów (ROE) 20%, a wskaźnik koszty do dochodów (C/I) ok. 55%. Bank chce mieć za 4 lata 5-6% udziałów w rynku wobec 2-3% obecnie.

Wiceprezes podkreślił, że spodziewana zmiana właściciela nie wpływa na proces łączenia z Dominet Bankiem. Fuzja prawna Fortis Bank Polska i Dominet Banku ma zostać sfinalizowana 1 lipca 2009 r.

_ - Kontynuujemy proces połączenia, nie zmieniamy planów. Mieliśmy szereg spotkań nieformalnych z przyszłym właścicielem, ale nic nie zostało przesądzone. Wierzymy, że połączenie z Dominet Bankiem będzie korzystne dla nowego właściciela, zatrzymanie tego procesu nie byłoby dobre _ - powiedział Bujak.

Wiceprezes poinformował, że obecnie BNP Paribas przeprowadza due diligence w Fortis Bank SA/NV, głównego akcjonariusza Fortis Bank Polska, którego właścicielem jest rząd Belgii.

_ - Decyzję musi jeszcze zatwierdzić walne zgromadzenie akcjonariuszy, następnym krokiem będzie uzyskanie zgody władz antymonopolowych. Przejęcie planowane jest pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Nie ma na razie decyzji, że nastąpi zmiana nazwy Fortis Bank na BNP Paribas w Polsce _ - powiedział Bujak.

_ - To, że docelowo znajdziemy się w grupie BNP Paribas, to jest dobra wiadomość, bo to jest bank, który stosunkowo najmniej ucierpiał w związku z kryzysem _ - podkreślił Bujak.

W wyniku zmian do grupy Fortis Bank Belgia oprócz Fortis Bank Polska weszły także spółki: Dominet Bank, Fortis Private Investments Polska, Fortis Investment Management oraz Fortis Lease Polska. Poza grupą znalazły się Fortis Commercial Finance, Fortis Intertrust oraz Fortis Consulting Group.

Na początku października belgijski rząd zdecydował o przejęciu akcji belgijskiego Fortis Bank SA/NV - właściciela 99,25% akcji Fortis Banku Polska. Rząd Belgii zapowiedział jednocześnie sprzedaż 75% akcji Fortis Bank Belgia francuskiej grupie BNP Paribas.

Spółki zależne od Fortis Bank Holandia wraz ze spółką-matką zostały przejęte przez rząd holenderski. W efekcie tych zmian, spośród podmiotów działających Polsce, w grupie Fortis pozostanie jedynie Fortis Insurance International.

Fortis Bank Polska nie ma obecnie żadnych powiązań kapitałowych z grupą Fortis, której akcje notowane są na giełdach w Amsterdamie i Brukseli.

Tagi: fts, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz