Notowania

francja
09.01.2009 09:24

Francja wpompuje kolejne miliardy w banki

Prezydent Nicolas Sarkozy zapowiada nowy zastrzyk finansowy dla instytucji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Francja zamierza ponownie wesprzeć swoje banki zastrzykiem finansowym. _ - Będzie to więcej niż pierwsza, grudniowa transza pomocy na podwyższenie kapitału własnego _ - zapowiedział Nicolas Sarkozy. - _ Im większym kapitałem własnym dysponują banki, tym więcej pieniędzy mogą pożyczać __ . _ Według informacji z ministerstwa finansów, szczegóły, jak wielkość nowej pomocy, pozostają jeszcze otwarte.

Francja jako pierwsze państwo zorganizowała w październiku pomoc finansową dla swoich dużych banków. Na ratowanie sektora przeznaczy łącznie 360 miliardów euro. 320 mld euro zostanie przeznaczonych na gwarancje dla pożyczek międzybankowych i 40 mld euro na podwyższenie kapitału własnego zagrożonych banków.

Francuskie banki nie ociągają się z korzystania z pomocy, ponieważ warunki dla jej uzyskania nie są tak wyśrubowane, jak w przypadku innych państw. Banki nie muszą zobowiązywać się do rezygnacji z dywidendy, jak ma to miejsce w przypadku Wielkiej Brytanii czy Holandii. W zamian za pomoc muszą natomiast zwiększyć o trzy do czterech procent liczbę udzielanych kredytów.

Nawet jeśli szczegóły drugiej transzy nie są jeszcze znane, oczekuje się, że warunki będą podobne do pierwszego zastrzyku finansowego na podwyższenie kapitału własnego banków. Przedstawiciele banków usprawiedliwiają sięganie po państwową pomoc możliwością kontynuacji ich dalszej działalności kredytowej, bez obaw przed ponownym załamaniem rynku refinansowego.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) 
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz