Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frank rekordowo drogi. Kolejny kraj UE na krawędzi?

0
Podziel się:

Szwajcarska waluta pobiła dzisiaj rekord wszech czasów - 3.4141 złotego. Niepokoje związane z długiem włoskim sprawiają, że bezpieczny frank rośnie.

Frank rekordowo drogi. Kolejny kraj UE na krawędzi?
(dirk.olbertz/CC/Flickr)

Szwajcarska waluta zaczęła się umacniać już w piątek, gdy kurs ponownie przebił poziom 3,3 złotych. Dziś jeszcze bardziej drożeje, przebijając 3,40 złotego.

Ostatnia aktualizacja, godz. 17.01

Wyraźny wzrost popytu na franka szwajcarskiego wiąże się z rosnącym niepokojem o kondycję peryferyjnych krajów eurolandu. Po - przynajmniej tymczasowym - wyjaśnieniu się sytuacji w Grecji, obecnie problemy z obsługą zadłużenia mogą się stać udziałem Portugalii i Włoch.

Temu pierwszemu krajowi agencja ratingowa Moody's obniżyła w ubiegłym tygodniu rating. Natomiast w przypadku Włoch w inwestorach niepokój wzbudziła informacja, że z rządu może odejść minister gospodarki, który jest głównym zwolennikiem przeprowadzenia reform finansów publicznych. To spowodowało wyprzedaż papierów emitowanych przez włoski rząd.

A w najbliższym czasie Włosi muszą znaleźć nabywców na obligacje za ponad 100 mld euro. By to im się udało będą zmuszeni zaoferować wyższe oprocentowanie, które już teraz wynosi 5,3 procent. To spowoduje wzrost kosztów obsługi zadłużenia co może być groźne dla finansów publicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85570.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szwajcaria;rosnie;wolniej;frank;w;dol,202,0,850634.html) Szwajcaria rośnie wolniej. Frank w dół Dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych we franku. Szwajcarska waluta zaczęła się osłabiać. Zobacz dlaczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t38760.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;rekordowo;drogi,255,0,837375.html) Frank szwajcarski rekordowo drogi Po raz ostatni szwajcarska waluta była tak droga na początku 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134415.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;walutowych;spadna;nawet;o;siedem;procent,152,0,788632.html) Raty kredytów walutowych spadną nawet o siedem procent Złotemu będzie sprzyjać RPP, która podniesie stopy procentowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t142062.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;za;niemal;4;zlote;frank;szwajcarski;blisko;rekordu,127,0,854143.html) Euro za niemal 4 złote. Frank szwajcarski blisko rekordu Na rynku walutowym niepewność podsyca brak rozstrzygnięć dotyczących pomocy dla Grecji.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)