Niektóre z najpopularniejszych funduszy inwestycyjnych dały zarobić w 2014 roku ponad 20 procent. O tak wysokie stopy zwrotu w kolejnych 12 miesiącach będzie znacznie trudniej. Inwestycyjnym czarnym koniem mogą okazać się fundusze akcji spółek z Azji. Analitycy przestrzegają przed rynkami surowców, szczególnie złota i ropy naftowej. Eksperci pytani przez Money.pl oceniają także perspektywy dla spółek z GPW i Wall Street.

Bank of America Merrill Lynch prognozuje, że w 2015 roku polska gospodarka urośnie o 3,2 procent. Podobnie ma wyglądać sytuacja w Ameryce. Na tle średniej światowej (3,7 procent) blado wypada strefa euro. Eksperci szacują tam wzrost PKB na zaledwie 1,2 procent.

Wzrosty na większości rynków akcji z 2014 roku mają się utrzymać w kolejnych 12 miesiącach, choć analitycy Bank of America studzą nieco oczekiwania. Stopy zwrotu będą jednocyfrowe. Jednym z beneficjentów łagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny będzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, a spodziewane cięcie stóp przez NBP powinno umocnić wzrost gospodarczy. Dodatkowo analitycy zwracają uwagę, że znaczące zasoby gotówki, jakie obecnie posiadają fundusze emerytalne, powinny skłonić je do zakupów akcji i w konsekwencji przyczynią się do wzrostów wycen spółek.

Tegoroczne notowania głównych światowych indeksów giełdowych

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnego zdania jest Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI. - Biorąc  pod uwagę otocznie bardzo niskich stóp procentowych oraz umiarkowane tempo wzrostu światowego PKB, można oczekiwać, że w najbliższych latach zwrot z inwestycji w akcje nie przekroczy 10 procent w skali roku.

Dodaje, że inwestowanie tylko na giełdach konkretnych krajów w dobie globalizacji i wzajemnych powiązań straciło na znaczeniu. Wybór spółek notowanych na rynku nawet najbardziej dynamicznie rosnącej gospodarki nie gwarantuje już sukcesu. Obecnie kluczowy jest właściwy wybór spółek z perspektywicznych branż. Dobrym przykładem mogą być niemieckie firmy motoryzacyjne. Choć notowane w pogrążonej w stagnacji Europie Zachodniej, są beneficjentem dynamicznie rosnącego popytu w rozwijającej się Azji.

Zdecydowanie gorzej wyglądają perspektywy dla rynku surowców. Szczególnie aktywa, w które chętnie inwestują fundusze, czyli ropa naftowa i złoto, raczej nie dadzą zarobić. Co więcej, eksperci ostrzegają przed możliwym dalszym spadkiem wycen w związku z perspektywą podnoszenia stóp procentowych przez amerykański bank centralny oraz słabnącą gospodarką Chin.

W kolejnych 12 miesiącach najbardziej stabilna sytuacja powinna być w przypadku obligacji. Jak przekonują analitycy, średnia rentowność papierów dłużnych będzie na podobnym poziomie, co w 2014 roku. Pozwolą one zyskać nieco więcej niż na lokatach bankowych, ale trzeba też zauważyć, że potencjał wzrostowy ogranicza możliwa obniżka stóp procentowych, która automatycznie będzie przekładać się na mniejsze odsetki z obligacji o zmiennym oprocentowaniu.

To właśnie przez rekordowo niskie stopy procentowe trudno zarobić na lokatach bankowych i tym samym rośnie zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Nie ma się co dziwić, skoro niektóre dały zarobić w rok ponad 20 procent.

Tylko w listopadzie do wszystkich funduszy inwestycyjnych napłynęło o 1,9 mld złotych więcej niż z nich wypłacono. To najlepszy wynik w tym roku. Money.pl sprawdził, które z funduszy oferowanych na polskim rynku są dobrym rozwiązaniem w perspektywie całego 2015 roku.

Na kolejnej stronie przeczytasz o tym, jak radziły sobie fundusze akcji polskich i jakie są perspektywy dla nich w nowym roku

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Zbyszek72
89.72.144.* 2015-02-24 15:10
Ja niedawno zastanawiałem sie nad Compensa Prestiże. Znajomy sie na to zdecydował i jest to ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Fajna sprawa w obecnych czasach. Ktos się z tym spotkał i może powiedzieć cos więcej?
kieros
87.207.253.* 2015-02-22 05:06
Ja bym zamiast tradycyjnego funduszu poszedł raczej w ubezpieczenia inwestycyjno-ochronne. Będzie oprócz inwestycji w jednym również szereg ubezpieczeń dla rodziny. Szersza oferta po prostu.
Akademia[...]
88.156.52.* 2015-01-31 12:35
Wydaje mi się, że takie postawienie sprawy nie jest zbyt właściwe. Według mnie nie należy zakładać, że jakiś fundusz będzie pięknie rósł przez cały rok, bo znalezienie go, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostów, wydaje się niemożliwe. Sądzę, że znacznie lepiej jest szukać lidera i zostawić go gdy znajdzie się lepszy.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
Zobacz więcej komentarzy (20)