Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze nadal kupują polskie spółki

0
Podziel się:

W minionym miesiącu spółki poinformowały o 42 istotnych zmianach zaangażowania funduszy w ich kapitale akcyjnym. Bilans tych zmian był tradycyjnie już dodatni. Przeważały informacje o nabyciach.

bEKMztUB

W minionym miesiącu spółki poinformowały o 42 istotnych zmianach zaangażowania funduszy w ich kapitale akcyjnym. Bilans tych zmian był tradycyjnie już dodatni. Przeważały informacje o nabyciach.

Trzydzieści komunikatów mówiło ozakupach a tylko dwanaście o sprzedaży akcji. Gdy uwzględnimy fakt, że połowa informacji o sprzedaży akcji dotyczyła zaledwie 2 spółek, to bilans ubiegłego miesiąca wypada jeszcze bardziej korzystnie.

_ W ubiegłym miesiącu, pod względem wartości zaangażowanych środków, najwięcej skorzystała branża chemiczna. Na akcje tych spółek fundusze w ostatnim czasie wydały najwięcej nowych środków. _

bEKMztUD

Spółkami, z których fundusze gremialnie wycofywały się były KRUK oraz Jago. W przypadku pierwszej spółki zarządzający doszli do wniosku, że obecna wycena spółki jest na tyle wysoka, że warto choćby częściowo zrealizować imponujące zyski. Sprzedaż akcji Jago przez fundusze to efekt zwiększania w niej zaangażowania przez grupę akcjonariuszy pod egidą Elżbiety Sjoblom.

W kwietniu osłabło „parcie" funduszy na mniejsze spółki budowlane. Euforia zakupów ich akcji, jaka wybuchła w związku z wygraniem przetargu na organizację EURO 2012 nie przełożyła się w sposób widoczny na wzrost aktywności funduszy.

Co ciekawe, tak jak nie było wysypu komunikatów o wzroście zaangażowania, tak samo nie było informacji o sprzedaży akcji. Świadczy to o pozytywnym stosunku zarządzających do tego sektora. Najwyraźniej nie traktują oni inwestycji w spółki budowlane spekulacyjnie i zamierzają wiązać się z nimi na dłużej. Oczekują na znacznie wyższe ich wyceny, niż te które przejściowo miały miejsce w kwietniu. Można więc mieć nadzieję, że po silnych spadkach i zagaszeniu euforii, jaka wybuchła w kwietniu, pozytywna koniunktura w tym sektorze powróci.

bEKMztVe
KOMENTARZE
(0)