Notowania

gaz
18.05.2010 08:38

Gaz zdrożeje o prawie 5 procent

Od 1 czerwca rachunki odbiorców gotujących na gazie wzrosną miesięcznie średnio o 71 groszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla paliw gazowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Średni wzrost ceny gazu wysokometanowego wyniesie około 4,8 procent.

_ - Zgodnie z nową Taryfą średni wzrost ceny gazu wysokometanowego wyniesie około 4,8 procent. Oznacza to, że rachunki tych odbiorców, którzy gotują na gazie wzrosną miesięcznie średnio o 71 groszy _ - dodano.

Spółka podała, że średni wzrost ceny gazu wysokometanowego o 4,8 proc. jest efektem wzrostu kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu, a także wzrostu kosztów utrzymywania zapasów gazu ziemnego.

_ - Uwzględniając zmianę stawek sieciowych, wynikającą z zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych taryf na przesył i dystrybucję gazu, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu wysokometanowego dla odbiorców ulegnie wzrostowi o 3,3 proc. _ - napisano.

PGNiG ocenia, że krótszy okres obowiązywania taryfy to możliwość szybszego reagowania na zmiany cen gazu na rynkach światowych.

Jak podkreśla PGNiG, niestabilność kursów walut (przede wszystkim kursu USD/PLN) oraz notowań ropy i produktów ropopochodnych mocno utrudnia właściwe prognozowanie rynkowej ceny gazu w okresach rocznych.

PGNiG podał, że biorąc pod uwagę te przesłanki, podjął decyzję o skalkulowaniu taryfy na dwa kwartały. _ - Jednakże ze względu na trudne negocjacje i w związku z tym przedłużające się postępowanie taryfowe, okres obowiązywania Taryfy uległ skróceniu do czterech miesięcy _ - napisano.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: gaz, pgn, ceny gazu, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz