Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełda wyklucza z indeksów 16 spółek

0
Podziel się:

Korekta wynika z metodologii indeksów giełdowych, zgodnie z którą nie mogą być w nich spółki zakwalifikowane do segmentu Lista Alertów.

Giełda wyklucza z indeksów 16 spółek
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

GPW po sesji 31 marca wykluczy z indeksów 16 spółek. Do indeksu mWIG 40 dołączy Alchemia, zaś do WIG-u 50 Vistula i ZCh Police - podała giełda w komunikacie.

Zgodnie z decyzją zarządu giełdy z indeksów WIG, WIG Poland, WIG250, WIG50 i mWIG 40 wykluczone zostaną: NFI Magna Polonia, Clean & Carbon Energy, Chemoservis Dwory, Fast Finance, Ferrum, IDMSA, Impera, Invista, Miraculum, Mostostal Export, Petrolinvest, Point Group, Polimex Mostostal, PPG, Próchnik oraz Rubicon Partners.

Giełda poinformowała, że powyższa korekta indeksów wynika z metodologii indeksów giełdowych, zgodnie z którą w wyżej wymienionych indeksach nie mogą uczestniczyć spółki zakwalifikowane do segmentu Lista Alertów i/lub Strefy Niższej Płynności.

Lista alertów to spis spółek, których średni kurs akcji za ostatnie trzy miesiące nie przekracza 50 groszy. Trafienie na listę skutkuje usunięciem akcji spółki z portfela indeksów giełdowych oraz przenoszone są do notowań w systemie kursu jednolitego. Dodatkowo nazwa akcji jest w sposób szczególny oznaczana i papiery nie podlegają krótkiej sprzedaży.

Znacznie większe restrykcje czekają spółki w momencie kwalifikacji na listę kilka razy z rzędu. W terminie 30 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o dokonanej drugiej z rzędu kwalifikacji podmiot jest zobowiązany do przygotowania i przedstawienia do publicznej wiadomości programu naprawczego wskazującego działania jakie zamierza podjąć w celu usunięcia przyczyny kwalifikacji, zawierającego w szczególności opis tych działań oraz harmonogram ich realizacji.

W przypadku zakwalifikowania akcji danego emitenta do segmentu _ lista alertów _ po raz szósty z rzędu zarząd GPW ma prawo zawiesić obrót tymi akcjami na okres do trzech miesięcy.

Kolejny etap wprowadzanych przez GPW zmian zaplanowany jest na koniec grudnia tego roku. Wtedy minimalny poziom, poniżej którego spółki będą kwalifikowane na listę alertów zostanie podniesiony do 1 złotego.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)