Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
indeksy
24.01.2008 15:05

Giełdy odbijają - na razie można odetchnąć

Inwestorzy przystąpili do kupowania akcji. WIG20 po godz. 15 zyskiwał 3,14 procent

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

ac">fot: EPA/PAP[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/usa;gielda;nowojorska,galeria,577,0.html)Inwestorzy przystąpili do kupowania akcji. Po tym jak wzrostami zakończyły giełdy w USA, rosną indeksy w Europie. Po godz. 15 WIG20 zyskiwał 3,14 procent.

Indeksy w USA zakończyły sesję sporymi zyskami: Dow Jones wzrósł o 2,5 proc. a Nasdaq o ponad procent. Jest to o tyle imponujące, że do połowy handlu indeksy sporo traciły, Nasdaq prawie 4 procent. Przyczyny mogą być dwie: plan pomocy, tym razem dla zagrożonych niewypłacalnością, firm ubezpieczających obligacje oraz rozrastający się efekt cięcia stóp procentowych i oczekiwań rynku co do kolejnych takich decyzji.

Wreszcie na plus wyszła Europa. Po 4 proc. przecenie i informacji o niespodziewanym wzroście wskaźnika nastrojów w Niemczech - Ifo , niemiecki DAX zyskiwał po południu 5,94 proc. Wtórowały mu pozostałe giełdy: londyński FTSE100 zyskiwał 4,33 procent, a francuski CAC40 rósł o 4,77 procent.

Również na GPW od rana panują optymistyczne nastroje. WIG20 po godz. 15 zyskiwał na wartości 3,14 proc.do 2943 pkt, a WIG rósł o 3,38 procent. Statystyka sesji zupełnie się odwróciła od tego, do czego przyzwyczailiśmy się ostatnio. Zyskiwało 288 spółek, 20 spadało a16 pozostawało bez zmian.

O możliwym odbiciu GPW w tym tygodniu pisaliśmy już wczoraj rano. Technicznie rynek jest bardzo wyprzedany i odreagowanie parkietowi się należy.

Wciąż jednak nie należy popadać w hurraoptymizm. Po drastycznych spadkach w ostatnich tygodniach, korekta w górę jest normalnym zjawiskiem. Nie mówiąc już nawet o wciąż słabej sytuacji gospodarki USA, zagrożeniem może być sprzedaż akcji przez TFI, które rosnące wyceny spółek mogą wykorzystać do pozbycia się tego, czego dotąd - ze względu na brak odpowiedniej płynności - nie mogły się pozbyć.

Tagi: indeksy, odbicie, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz