Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
s&p
24.07.2007 22:45

Giełdy w USA pikują

Sesja w USA otarła się o panikę. Fala wyprzedaży przetoczyła się przez wszystkie indeksy. Dow Jones stracił 1,62 proc., NASDAQ 1,89 proc. a S&P500 1,98 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Sesja w USA otarła się o panikę. Fala wyprzedaży przetoczyły się przez wszystkie główne indeksy. Dow Jones stracił 1,62 proc., NASDAQ 1,89 proc. a S&P500 1,98 proc.

Inwestorzy obawiają się, że problemy z ryzykownymi kredytami hipotecznymi(_ subprime mortgages _) spowolnią gospodarkę bardziej niż się spodziewano. Przesłanką były wyniki Countrywide Financial - największego pożyczkodawcy wśród kredytów hipotecznych: zysk netto spadł aż o 33 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Złe dane wymusiły na instytucji obniżkę prognoz na 2007 rok.

Problemy z kredytami hipotecznymi są także ściśle związane z rynkiem nieruchomości w USA, który przeżywa bardzo trudny okres i prawdopodobne jest, że nie osiągnął jeszcze dna. Problemy z kredytami - zacieśnianie wymogów ich przyznawania - negatywnie wpływa na sprzedaż domów, co przekłada się na wyniki wielu spółek związanych z tym przemysłem.

Obawy o gospodarkę USA spowodowały równocześnie także desperackie ruchy wobec kursu amerykańskiej waluty. Dolar tracił na wartości do większości walut na świecie. Indeks mierzący kurs dolara wobec koszyka najważniejszych dewiz na świecie spadł do poziomu 80,016 pkt. -blisko psychologicznej granicy 80 pkt. Jest to najniższa wartość wskaźnika od 15 lat. Inwestorzy pozbywali się dolara kupując równocześnie inne waluty.

Na dodatek wzrost sprzedaż detalicznej w Kanadzie w maju niespodziewanie wzrósł najwięcej od przeszło dekady, co obniżyło amerykańską walutę również wobec kanadyjskiego dolara do poziomów spotykanych 30 lat temu.

Podobny los spotkał akcje amerykańskich spółek - które traciły na rzecz bezpiecznych obligacji. Następna sesja w USA wcale nie musi oznaczać odbicia w górę, gdyż rynek pozna dane właśnie dane z rynku nieruchomości - sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu. Prognoza wynosi 5,87 miliona domów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: s&p, nasdaq, usa, gospodarka, dow jones, bessa, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz