Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczny kontrakt PGE. W grę wchodzą miliardy złotych

0
Podziel się:

Poprzedni przetarg został unieważniony, ponieważ ceny przekraczały budżet inwestora.

Gigantyczny kontrakt PGE. W grę wchodzą miliardy złotych
(Vondraussen/CC BY 3.0/wikipedia)
bETopkcB

Na dziś zostało zaplanowane podpisanie wartej blisko 4 mld zł brutto umowy między PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, a konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH, Budimex oraz Tecnicas Reunidas na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

_ - Dziś w godzinach popołudniowych powinno nastąpić podpisanie umowy _ - powiedziało źródło PAP. Drugie niezależne źródło potwierdziło tę informację.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w czerwcu 2013 r. po raz drugi ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto. Za kryteria oceny ofert przyjęto wówczas cenę ofertową brutto (85 pkt.) i wskaźniki techniczne (15 pkt.).

bETopkcD

W listopadzie 2013 roku PGE GiEK informowała, że w przetargu na nowy blok w Elektrowni Turów najtańsza okazała się oferta Shanghai Electric Group za 3,086 mld zł. Druga pod względem wartości była oferta konsorcjum Hitachi Power Europe za 3,997 mld zł brutto (3,25 mld zł netto), a najdroższa oferta Doosan Heavy Industries & Construction za 4,012 mld zł brutto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto.

Oferta konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH, Budimex oraz Tecnicas Reunidas w połowie marca 2014 roku została wybrana przez PGE GiEK jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę nowego bloku. W skład konsorcjum wchodzą Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH (lider konsorcjum z 55,38 proc. udziałów), Budimex (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów) oraz Tecnicas Reunidas (partner konsorcjum z 22,31 proc. udziałów).

Shanghai Electric Group Company i Doosan Heavy Industries&Construction złożyły do KIO odwołanie od wyników oceny ofert. KIO oddaliła jednak te odwołania.

Źródła zbliżone do PGE informowały wówczas PAP, że PGE najprawdopodobniej nie będzie czekać i podpisze umowę z wybranym konsorcjum niezależnie od tego, czy będzie ewentualne zaskarżenie decyzji KIO.

bETopkcJ

Przedmiotem kontraktu jest przygotowanie terenu budowy, zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch, ruch próbny i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego wraz z instalacjami. Blok opalany będzie węglem brunatnym i ma mieć 430-450 MWe mocy netto. Jego sprawność netto ma wynieść minimum 41,6 procent Termin realizacji zamówienia określono na 56 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac.

Poprzedni przetarg na budowę bloku opalanego węglem brunatnym w Turowie został unieważniony z powodu otrzymania ofert z cenami przekraczającymi zdecydowanie budżet inwestora.

bETopkde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)