Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: Obniżki stóp poruszyły rynkiem

0
Podziel się:

Po obniżkach stóp w Europie indeksy zaczęły tracić. Ale nie w Warszawie.

GPW: Obniżki stóp poruszyły rynkiem
(PAP/Radek Pietruszka)
bFfbQesB

Inwestorzy na GPW, zaskoczeni przebiegiem notowań w USA, od rana chętnie kupowali akcje, zwłaszcza dużych podmiotów, wyciągając w trakcie sesji WIG20 2,5 proc. ponad kreskę.

Popyt na akcje w Warszawie był wspierany oczekiwaniami na obniżki stóp przez czołowe banki centralnych Europy. Spekulowano obniżkach kosztu pieniądza rzędu 50 pkt lub więcej przez ECB i o 100 pkt przez BoE. W rzeczywistości EBC rozminął sie z tymi założeniami i obniżył stopy o 75 pkt . Pierwsze reakcje inwestorów po ogłoszeniu decyzji mogą wskazywać wskazują, że oczekiwania były większe.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji indeksy zanurkowały. WIG20 stracił ponad 1 proc. wartości. Jednak emocjonalne reakcje w chwilę po decyzji rzadko bywają racjonalne i szybko ulegają odwróceniu.

bFfbQesD

Po godzinie 14 indeks dużych spółek WIG20 szedł w górę o prawie 1,6 proc. Szerszy wskaźnik WIG notował w tym czasie 1,2 proc. wzrost wartości. Od rana wszystkie z 20 największych spółek naszego parkietu zyskiwały na wartości. W ciągu dnia część spółek znalazła się jednak pod kreską. Największe, ponad 3-procentowe wzrosty notowały banki: Pekao i PKO BP oraz CEZ.

bFfbQete
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)