Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: W 2009 roku ubyło dużych inwestorów

0
Podziel się:

Do 15 proc. spadł odsetek inwestorów, których portfel ma wartość od 100 do 500 tys. zł.

GPW: W 2009 roku ubyło dużych inwestorów

Z ponad 20 do 15 procent spadł odsetek inwestorów, których portfel ma wartość od 100 do 500 tys. złotych.

Przeciętny polski inwestor giełdowy to młody mężczyzna w wieku od 26 do 35 lat posiadający wyższe wykształcenie, wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Wśród badanych najwięcej jest osób z krótkim stażem, blisko 1/3 respondentów inwestuje na giełdzie maksymalnie 2 lata. Dla ponad 90 proc. respondentów inwestowanie nie jest głównym źródłem utrzymania. Inwestorzy zdecydowanie najczęściej samodzielnie lokują pieniądze w papiery wartościowe - aż w 93,2 proc. przypadków.

Natomiast z usług z usług funduszy inwestycyjnych korzysta 35,5 procent. Oznacza to wzrost w porównaniu do 2008 roku, gdy odsetek ten wyniósł 26 procent. Nadal jednak zainteresowanie inwestowaniem w fundusze inwestycyjne jest mniejsze niż w rekordowym 2007 roku, gdy 46 proc. respondentów deklarowało tego typu inwestycje.

Większość inwestorów posiadających akcje w swoim portfelu dywersyfikuje go wybierając wiele spółek. Od 4 do 7 spółek posiada w swoim portfelu 40,4 proc., a powyżej 7 spółek 17,2 proc. respondentów. Jednak aż 31,8 proc. posiada w swoim portfelu tylko od 1 do 3 spółek, przez co naraża się na większe ryzyko.

Jak wynika z badania inwestycje giełdowe są jedynym źródłem utrzymania dla 6,3 procent inwestorów. W 2008 roku odsetek ten był nieco wyższy i wynosił 7,6 procent. W ciągu roku zmalała także grupa inwestorów, którzy w swoim portfelu posiadają aktywa w przedziale 100-500 tys. złotych. W 2009 roku nieco ponad 15 procent respondentów deklarowało taką wartość portfela (rok wcześniej było to 20,5 procent). Do prawie 35 proc. z 30,8 proc. wzrosła natomiast grupa inwestorów, deklarujących posiadanie portfela o wartości 10-50 tys. złotych.

Główne źródła informacji na temat rynku kapitałowego to zdaniem respondentów: serwisy internetowe, raporty bieżące i okresowe spółek oraz raporty analityczne i komentarze analityków. W pierwszej trójce w kategorii portali internetowych znalazły się: bankier.pl, money.pl oraz parkiet.com. Natomiast za najpopularniejsze wśród tytułów prasowych inwestorzy uznali Parkiet oraz Puls Biznesu.

Jak wynika z badania zdecydowana większość, bo aż 89,9 proc. inwestorów nie uczestniczy w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy, jako główny powód swojej decyzji podaje brak czasu na osobiste uczestnictwo, a także nie oferowanie przez spółki możliwości udziału w WZA przez Internet.

W opinii badanych największym mankamentem polskiej giełdy jest niska płynność, a także niska jakość komunikacji pomiędzy spółkami a inwestorami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)